[ZDJĘCIA] Policyjna akcja profilaktyczna "Bezpieczny sezon rowerowy 2019 w Łowiczu" za nami

Dodane przez ELC24.net

8 maja 2019 roku na terenie Łowicza odbyła się kolejna akcja edukacyjno-profilaktyczna "Bezpieczny sezon rowerowy 2019 w Łowiczu", która wpisuje się w działania wojewódzkie "Jednośladem bezpiecznie do celu".


Były to wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu oraz Urzędu Miejskiego w Łowiczu. Napotkani dzisiejszego ranka cykliści otrzymywali kamizelki odblaskowe. Przypominamy również, że można oznakować swój rower.


8 maja policjanci z ruchu drogowego na czele z Naczelnikiem - podinsp. Mariuszem Kajewskim oraz Burmistrzem Łowicza - Krzysztofem Janem Kalińskim skupili swoje działania tym razem w rejonie ulicy Mostowej, gdzie od rana przemieszcza się tu wielu rowerzystów. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego, poprzez zwiększenie ich widoczności. Napotkani cykliści po raz kolejny otrzymywali kamizelki odblaskowe, ufundowane dla łowiczan przez władze miasta. Rozdano w sumie 50 kamizelek odblaskowych. W rozmowie z kierującymi jednośladami, policjanci przypominali o bezpiecznym poruszaniu się po drodze i zwracali uwagę, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, poprawiających widoczność zwłaszcza po zmroku.


Zachęcamy do zakładania kamizelek odblaskowych, nie tylko wieczorem, ale zawsze wyjeżdżając w drogę. Kamizelki w znacznym stopniu poprawiają widoczność, a co za tym idzie zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze. Pamiętać jednak należy, że kamizelka odblaskowa nie zwalnia z obowiązku prawidłowego oświetlenia i wyposażenia roweru. Sezon rowerowy już się rozpoczął, dlatego warto o to zadbać by bezpiecznie podróżować.


Poza tym przypominamy, że w związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego, popularnością tego środka lokomocji w mieście oraz pojawiającymi się w tym okresie kradzieżami jednośladów przypominamy, że rozpoczynamy zapoczątkowaną w ubiegłym roku akcję oznaczania rowerów w Łowiczu. Jest to akcja Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu oraz Urzędu Miejskiego w Łowiczu.


Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu mogą oznakować rower każdej zainteresowanej osobie. Grawerowanie i trwała naklejka oraz stworzenie bazy danych tych jednośladów z pewnością odstraszy rowerowych złodziei, przez co mieszkańcy będą mogli się czuć bezpieczniej. Zainteresowani cykliści będą mogli nas spotkać podczas różnych imprez i festynów by dołączyć do grupy oznakowanych. W przypadku kradzieży roweru będzie go łatwiej zidentyfikować.


W Komendzie Powiatowej Policji w Łowiczu przy ul. Bonifraterskiej 12/14 można bezpłatnie oznakować swój jednoślad, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym nr 46 830-95-66.


Procedura polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer" oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką informującą o dokonaniu oznakowania roweru.


Rejestracja w bazie danych odbywa się na podstawie:

  • dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
  • dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (wg. oświadczenia ustnego właściciela)
  • wypełnieniu oświadczenia


Zapraszamy zatem osoby dorosłe z dokumentem tożsamości oraz dowodem zakupu roweru.


Jak pokazuje doświadczenie zjawisko kradzieży można w znacznym stopniu ograniczyć pamiętając m.in. o tym, żeby:

  • nie pozostawiać niezabezpieczonego roweru przed domem, na klatce schodowej i w innych miejscach,
  • zostawiając rower w piwnicy dopilnować, aby drzwi do niej były dobrze zabezpieczone,
  • wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
  • nie pozostawiać rowerów na balkonach, szczególnie niższych kondygnacji, gdyż są tam widoczne i stają się łatwą okazją dla złodzieja,
  • zachować kartę gwarancyjną roweru i sfotografować swój rower,
  • w przypadku braku karty spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, co ułatwi policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży,
  • oznakować dodatkowo rower


info. KPP w Łowiczu

Zobacz także

Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na Ślub…

Sceny grozy w Łyszkowicach. "Wyjął …

Kolejny pirat drogowy zatrzymany. 46-let…

Pożar w bloku na osiedlu Szarych Szeregó…

Wysyp firm specjalizujących się w uzyski…

Uwaga łowiczanie! Nadciągają burze z gra…

Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Po…

Wkrótce otwarcie nowej siedziby Miejskie…

Kompletnie pijany kierowca zatrzymany pr…

Wypadek w Kompinie - pieszy został potrą…

Zbliża się wernisaż wystawy: „Jeszcze sł…

Policjanci edukują najmłodszych podczas …

Prawo i Sprawiedliwość odkryło karty. Kt…

Zapinamy pasy i startujemy. Już dziś rus…

Uwaga kierowcy! Od wtorku utrudnienia w …

[WIDEO] Festiwalowa premiera w Nieborowi…

Akcja "trzeźwy poranek" na łow…

Bezpłatne kajaki cały czas czekają na mi…