[ZDJĘCIA] Łowiczanie pobiegli "Tropem Wilczym"

150 biegaczy wystartowało w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym", zorganizowanym 3 marca 2019 r. przez łowickie Stowarzyszenie „Tradycja i Pamięć" i Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Wydarzenie upamiętniało żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Podobnie jak w roku ubiegłym, biegacze mieli do wyboru dwie trasy. Krótszą o długości 1.963 m., będącą symboliczną odległością, nawiązującą do roku w którym poległ w boju ostatni partyzant podziemia antykomunistycznego Józef Franczak ps. „Lalek". Trasa wytyczona została na terenie Parku Błonie. Druga o długości 5 000 m, prowadziła przez park Błonie i dalej wzdłuż rzeki Bzury do Bobrówki i z powrotem przez park Błonie do parkingu przy ul. Starorzecze.

Start biegu znajdował się przed charakterystycznym muralem pamięci „Żołnierzy Wyklętych", znajdującym się na ścianie budynku gospodarczego posesji na rogu ulic Starorzecze i Mostowej. Meta przy muralu „Księżaka". W biegu wzięły udział zarówno osoby indywidualne jak i zrzeszone w różnych klubach i organizacjach.

Biegi „Tropem Wilczym" organizowane są od 2013 roku na terenie całej Polski. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski, na stałe wpisując się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2016 r. w 160 biegach wystartowało łącznie ok. 40 tys. osób. W 2017 wzięło udział ok. 60 000 biegaczy z 240 miast Polski. Wśród biegaczy byli m.in. żołnierze amerykańscy, którzy przyjechali na misję natowską.

Chęć udziału w biegu zgłosili także uczestnicy z Australii, Ameryki, Litwy, Ukrainy oraz misji wojskowych, które są poza granicami Polski: w Afganistanie, Kuwejcie Bośni i Hercegowinie. Bieg „Tropem Wilczym" często przyjmuje charakter rodzinny i jest wydarzeniem wielowymiarowym. Towarzyszą mu dodatkowe imprezy, grupy rekonstrukcyjne, koncerty. Każdy biorący udział otrzymuje koszulkę z wizerunkiem wybranego bohatera oraz pamiątkowy medal.

To lekcja historii, podczas której uczestnicy nie tylko oddają cześć bohaterom, ale również zgłębiają wiedzę o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 , często odkrywając własne wątki rodzinne. Tradycyjny dystans 1963 m. stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek i jest wspólny dla wszystkich miast. Współorganizatorem „spinającym" wszystkie biegi jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy.

Zdjęcia - TUTAJ.

Zobacz także

Wyrusz „Tropem tajemniczego skarbu”

Ukradł kilkanaście butli z gazem w Łyszk…

Akcja policji w gminie Nieborów. Zarekwi…

Brutalne pobicie przy Warszawskiej, nie …

Nowa jakość edukacji w łowickiej integra…

[WIDEO] Amerykański dziennikarz nakręcił…

Dopingujesz „dziesiątaka”, wspierasz łow…

Wypadek z Goleńsku. Samochód rozbił się …

Szkolne ubezpieczenie dziecka: już ponad…

Szok! Bestialskie zachowanie 39-latka. R…

W Kocierzewie uczczono 80. rocznicę Bitw…

Jakie gwiazdy wystąpią w Łowiczu w 2020 …

[ZDJĘCIA + WIDEO] Paulina Matysiak podcz…

Uwaga mieszkańcy! W znanych serach wykry…

Konferencja Pauliny Matysiak i Lewicy w …

Zbliżają się Dni Otwarte w Komendzie Pow…

Wypadek w Maurzycach. Ciężarówka z nacze…

Kolejna kolizja na terenie Łowicza. Trzy…