[ZDJĘCIA] Łowickie obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

​W piątek, 3 maja 2019 r. przypadała 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa z 1791 r. miała ogromne znaczenie dla Polski. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów i likwidowała wady systemu politycznego, a w szczególności tzw. prawo do „złotej wolności".


Po utracie niepodległości w 1795 r., przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny". Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.


Z tej okazji w Bazylice Katedralnej pw. WNMP i Św.,. Mikołaja w Łowiczu została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyły władze miasta i powiatu łowickiego, radni miejscy i powiatowi, a także liczne poczty sztandarowe łowickich szkół, stowarzyszeń i organizacji. Wśród nich obecni byli przedstawiciele kościoła, służb mundurowych, kombatantów i młodzieży.


Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikami Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość oraz świętego Jana Pawła II.


Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu zaprasza do udziału w uroczystościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczną się od Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej o godzinie 12:00. Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość. „Dziesiątacy" wystawią wartę honorową pod pomnikiem.


Specjalnie z okazji obchodów 3 Maja wydali oni pamiątkową kartę pocztową, którą rozdadzą po uroczystościach.


- "Przed wojną żołnierze 10 Pułku Piechoty uczestniczyli w łowickich uroczystościach 3 Maja, o czym jako stowarzyszenie kultywujące tradycje tej formacji, pragniemy przypomnieć. Warto również wiedzieć, że 10 PP w swoich tradycjach odwoływał się do 10 Regimentu Pieszego Ordynacji Rydzyńskiej, który to walczył z Rosjanami w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 r". – powiedział Piotr Marciniak, prezes Stowarzyszenia.

Zobacz także

Szok! Koronawirus w powiecie łęczyckim? …

20-latek z powiatu łowickiego bez prawo …

Tragiczne wieści ze szpitala. Nie żyje W…

Spotkanie wyborcze członków Miejskiej Ra…

Wypadek na ul. Armii Krajowej w Łowiczu…

Ogłoszenie 3 z 5: Jest praca! Animex pos…

[WIDEO] Atak na Wicemarszałka Andrzeja G…

W bazylii sprzedawanej w Netto wykryto b…

Celnicy kontrolowali targowiska w region…

Malarstwo Elżbiety Kwapińskiej w łowicki…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Prezydent RP Andrzej D…

Przeciwnicy Andrzeja Dudy na spotkaniu w…

UWAGA: Praca! Animex poszukuje pracownik…

[WIDEO] Prezydent Andrzej Duda spotkał s…

XVII edycja Konkursu na najlepszą pracę …

Wypadek na ul. Bolimowskiej w Łowiczu. O…

Prezydent Andrzej Duda spotka się z mies…

W piątek koncert finałowy Och! Film Fest…