Wspomnienie Teofila Kurczaka z Ostrowa - posła I kadencji Sejmu RP

W ubiegłą niedzielę, 3 lutego 2019 roku w podłowickiej wsi Ostrów miało miejsce szczególne wydarzenie- uczczono setną rocznicę pierwszego posiedzenia Sejmu RP, którego posłem był syn ziemi łowickiej, mieszkaniec Ostrowa Teofil Kurczak.


Wśród zaproszonych gości byli Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak- Kamysz, ks. bp dr hab. Wojciech Osial, poseł na Sejm RP Paweł Bejda, władze miasta i powiatu łowickiego oraz mieszkańcy Ostrowa i okolic.

​Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Roty, która napisana przez Marię Konopnicką w 1908 jest hymnem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnie Dyrektor Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie dr Ryszard Miazek przedstawił historię Teofila Kurczaka- patrioty walczącego o niepodległość, współtwórcę podwalin nowych władz miejskich i powiatowych. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Teofila Kurczaka.

​Po przemówieniach gości, którzy wspomnieli, że wiele haseł głoszonych przez Teofila Kurczaka jest aktualnych po dziś dzień, i należy z nich czerpać mądrość, którą kierowali się ludzie żyjący w trudnych i niebezpiecznych latach, a mimo tego wiedzieli, że dobro Ojczyzny jest rzeczą najważniejszą. Po przemówieniach zaproszonych gości wszyscy wysłuchali koncertu zaprezentowanego przez zespół śpiewaczy „KSINZOKI", który zaprezentował pieśni patriotyczne wykonane w gwarze łowickiej.

Zobacz także

Zimą też można jeździć na rowerze

Wypadek w Domaniewicach. Samochód potrąc…

X edycja Marki Regionalnej "Łowicki…

Awanse i odznaczenia z okazji Święta Słu…

Okradł firmę transportową w Łowiczu, mia…

Dzisiaj Walentynki! Zakochaj się w Łowic…

Monitoring jakości powietrza w Łowiczu

Zwolnij - jak kocha to poczeka! Wyjątkow…

Dzisiaj Światowy Dzień Radia. Najserdecz…

[ZDJĘCIA] Odprawa roczna w Komendzie Pow…

[WIDEO] Został zamordowany, bo... stanął…

Ferie w mieście nie muszą być nudne. Łow…

"One Billion Rising – Nazywam się M…

Sparingowa porażka z Legionovią po dobry…

Wypadek w Bednarach. 19-latka potrąciła …

Zbliża się VII bieg "Tropem Wilczym…

Ruszyły ferie w województwie łódzkim. Po…

Uwaga na naciągaczy w Łowiczu! Zakładają…