Wspomnienie Teofila Kurczaka z Ostrowa - posła I kadencji Sejmu RP

W ubiegłą niedzielę, 3 lutego 2019 roku w podłowickiej wsi Ostrów miało miejsce szczególne wydarzenie- uczczono setną rocznicę pierwszego posiedzenia Sejmu RP, którego posłem był syn ziemi łowickiej, mieszkaniec Ostrowa Teofil Kurczak.


Wśród zaproszonych gości byli Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak- Kamysz, ks. bp dr hab. Wojciech Osial, poseł na Sejm RP Paweł Bejda, władze miasta i powiatu łowickiego oraz mieszkańcy Ostrowa i okolic.

​Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Roty, która napisana przez Marię Konopnicką w 1908 jest hymnem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnie Dyrektor Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie dr Ryszard Miazek przedstawił historię Teofila Kurczaka- patrioty walczącego o niepodległość, współtwórcę podwalin nowych władz miejskich i powiatowych. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Teofila Kurczaka.

​Po przemówieniach gości, którzy wspomnieli, że wiele haseł głoszonych przez Teofila Kurczaka jest aktualnych po dziś dzień, i należy z nich czerpać mądrość, którą kierowali się ludzie żyjący w trudnych i niebezpiecznych latach, a mimo tego wiedzieli, że dobro Ojczyzny jest rzeczą najważniejszą. Po przemówieniach zaproszonych gości wszyscy wysłuchali koncertu zaprezentowanego przez zespół śpiewaczy „KSINZOKI", który zaprezentował pieśni patriotyczne wykonane w gwarze łowickiej.

Zobacz także

Prawo i Sprawiedliwość odkryło karty. Kt…

Zapinamy pasy i startujemy. Już dziś rus…

Uwaga kierowcy! Od wtorku utrudnienia w …

[WIDEO] Festiwalowa premiera w Nieborowi…

Akcja "trzeźwy poranek" na łow…

Bezpłatne kajaki cały czas czekają na mi…

[WIDEO + ZDJĘCIA] W Bratoszewicach odbył…

Zaproszenie na uroczystości Dnia Wojska …

21-latek z narkotykami zatrzymany przez …

Wójtowie, hodowcy trzody chlewnej, przed…

[ZDJĘCIA] W Łowiczu dbają o zieleń. …

Kolejni piraci drogowi stracili uprawnie…

Urząd Marszałkowski likwiduje białe plam…

[ZDJĘCIA] W Łowiczu nagrywają sceny do f…

Wójt Głuchowa ogłosił konkurs na stanowi…

Ukradł auto sprzed sklepu w Łowiczu, wpa…

Rafał Garbarz Zastępcą Komendanta Powiat…

Zbliża się kolejna edycja biegu "Le…