Wspomnienie Teofila Kurczaka z Ostrowa - posła I kadencji Sejmu RP

W ubiegłą niedzielę, 3 lutego 2019 roku w podłowickiej wsi Ostrów miało miejsce szczególne wydarzenie- uczczono setną rocznicę pierwszego posiedzenia Sejmu RP, którego posłem był syn ziemi łowickiej, mieszkaniec Ostrowa Teofil Kurczak.


Wśród zaproszonych gości byli Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak- Kamysz, ks. bp dr hab. Wojciech Osial, poseł na Sejm RP Paweł Bejda, władze miasta i powiatu łowickiego oraz mieszkańcy Ostrowa i okolic.

​Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Roty, która napisana przez Marię Konopnicką w 1908 jest hymnem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnie Dyrektor Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie dr Ryszard Miazek przedstawił historię Teofila Kurczaka- patrioty walczącego o niepodległość, współtwórcę podwalin nowych władz miejskich i powiatowych. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Teofila Kurczaka.

​Po przemówieniach gości, którzy wspomnieli, że wiele haseł głoszonych przez Teofila Kurczaka jest aktualnych po dziś dzień, i należy z nich czerpać mądrość, którą kierowali się ludzie żyjący w trudnych i niebezpiecznych latach, a mimo tego wiedzieli, że dobro Ojczyzny jest rzeczą najważniejszą. Po przemówieniach zaproszonych gości wszyscy wysłuchali koncertu zaprezentowanego przez zespół śpiewaczy „KSINZOKI", który zaprezentował pieśni patriotyczne wykonane w gwarze łowickiej.

Zobacz także

Zaatakowali i pobili 55-latka na osiedlu…

[ZDJĘCIA] Strażacy z całego regionu skon…

Rezerwy Pelikana Łowicz podejmą KS Kutno

W piątek kolejne obrady Rady Powiatu Łow…

[WIDEO] Zobacz, jak wyglądała rezurekcja…

Uwaga! Pył znad Sahary zmierza do Polski

[WIDEO, ZDJĘCIA] Kradli drogie motocykle…

[FILM] Ktoś chce złożyć Ci życzenia Wiel…

Kraksa w Łowiczu. Dwa pojazdy rozbite. 2…

[ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów konkursu …

Policjanci skontrolowali Hondę na Nowym …

Akcja "Bezpieczny sezon rowerowy 20…

Tragiczny wypadek na autostradzie A2, ni…

Wypadek na Łęczyckiej, Mercedes wjechał …

Chętnych nie brakowało! Druga odsłona Ki…

Przedświąteczna akcja łowickich dzielnic…

Sceny jak z horroru przy ulicy Blich. Mę…

Pelikan Łowicz remisuje trzeci raz z rzę…