[WIDEO] Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski na szczycie elektrowni wiatrowej w Głuchowie

Dodane przez ELC24.net

W środę, 8 maja, w budynku urzędu Gminy Głuchów, odbyła się konferencja z udziałem wiceministra energii, Grzegorza Tobiszowskiego. Tematem przewodnim była transformacja polskiej energetyki w kierunku przyjaznej dla środowiska.


- W najbliższych latach dywersyfikacja krajowej struktury wytwarzania energii przybierze na sile. Taki między innymi kierunek działania uwzględnia projekt Polityki Energetycznej Polski do 2049 roku. Odnawialne Źródła Energii, w tym farmy wiatrowe na Bałtyku, pozwolą wypełnić nasze zobowiązania wobec UE - powiedział wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski.


Zdaniem ministra Tobiszowskiego, w najbliższych latach w Polsce w miksie energetycznym przybędzie głównie nowych mocy wiatrowych i fotowoltaicznych. Ma to umożliwić planowana nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii.


W wypełnieniu celów unijnych na 2030 roku, mają z kolei pomóc farmy wiatrowe na Bałtyku. Projekt "Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku", przewiduje budowe 10,3 GW takich mocy. Obecnie trwają w ME prace nad założeniami prawnymi dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.


- Energia generowana przez elektrownie wiatrowe na lądzie i w przyszłości na morzu, może pokryć część luki powstałej po wyłączeniu wyeksploatowanych mocy konwencjonalnych. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju i zmniejszy konieczność importu energii - tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.


Rozwój energetyki wiatrowej, to korzyści nie tylko dla gospodarki i wpływy do budżetu państwa, ale także wsparcie dla samorządów. - Podatek z działających na terenie gminy 45MW w dwóch lądowych farmach wiatrowych, znacząco podnosi nasze możliwości inwestycyjne. To jest ok. 1,7 mln zł, co stanowi ok 8 proc. w całym budżecie - wskazuje Jan Słodki, wójt gminy Głuchów. - Liczymy na to, że w przyszłości powstaną kolejne farmy wiatrowe w naszej gminie, co umożliwi nam dalszą rozbudowę infrastruktury.


10% energii w Polsce, to energia wiatrowa. Elektrownia w Głuchowie jest w stanie wytworzyć prąd zaspokajający potrzeby średnio 2000 domostw. Biorąc pod uwagę również elektrownie sąsiadujące a Gminą Głuchów, łącznie byłyby w stanie zasili w energię miasto o wielkości Skierniewic.


Zobacz wideo:

Zobacz także

Wypadek pod Łyszkowicami. Samochód wyląd…

[ZDJĘCIA] Duża kasa dla jednostek OSP. W…

Kąpielisko w Guźni Czarnym Punktem Wodny…

Pijany kierowca i zbyt duża prędkość. Ko…

[ZDJĘCIA] Trwa budowa dróg dojazdowych d…

Policjanci skontrolowali nastolatków w c…

Zbyt duża prędkość i nietrzeźwość najczę…

Potrącenie rowerzystki w Zgodzie. Sprawc…

„Od Was dla Was” – wybrano inicjatywy ku…

Pelikan Łowicz: Pewne zwycięstwo nad Uni…

Księżak Łowicz z nowym trenerem. Zespół …

Spędź wakacje w kajaku. Przyjdź, wypożyc…

[ZDJĘCIA] Tłumy mieszkańców na Dniu Kier…

Podsumowanie konkursu Zielone Miasto 201…

Szok! Znęcali się nad starszym mężczyzną…

Już jutro Dzień Kiernozkiego Dzika. Jaki…

Rzucił rowerem w samochód. Był pod wpływ…

PILNE: Ojciec zabrał 5-latka i odjechał…