[WIDEO] Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski na szczycie elektrowni wiatrowej w Głuchowie

Dodane przez ELC24.net

W środę, 8 maja, w budynku urzędu Gminy Głuchów, odbyła się konferencja z udziałem wiceministra energii, Grzegorza Tobiszowskiego. Tematem przewodnim była transformacja polskiej energetyki w kierunku przyjaznej dla środowiska.


- W najbliższych latach dywersyfikacja krajowej struktury wytwarzania energii przybierze na sile. Taki między innymi kierunek działania uwzględnia projekt Polityki Energetycznej Polski do 2049 roku. Odnawialne Źródła Energii, w tym farmy wiatrowe na Bałtyku, pozwolą wypełnić nasze zobowiązania wobec UE - powiedział wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski.


Zdaniem ministra Tobiszowskiego, w najbliższych latach w Polsce w miksie energetycznym przybędzie głównie nowych mocy wiatrowych i fotowoltaicznych. Ma to umożliwić planowana nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii.


W wypełnieniu celów unijnych na 2030 roku, mają z kolei pomóc farmy wiatrowe na Bałtyku. Projekt "Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku", przewiduje budowe 10,3 GW takich mocy. Obecnie trwają w ME prace nad założeniami prawnymi dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.


- Energia generowana przez elektrownie wiatrowe na lądzie i w przyszłości na morzu, może pokryć część luki powstałej po wyłączeniu wyeksploatowanych mocy konwencjonalnych. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju i zmniejszy konieczność importu energii - tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.


Rozwój energetyki wiatrowej, to korzyści nie tylko dla gospodarki i wpływy do budżetu państwa, ale także wsparcie dla samorządów. - Podatek z działających na terenie gminy 45MW w dwóch lądowych farmach wiatrowych, znacząco podnosi nasze możliwości inwestycyjne. To jest ok. 1,7 mln zł, co stanowi ok 8 proc. w całym budżecie - wskazuje Jan Słodki, wójt gminy Głuchów. - Liczymy na to, że w przyszłości powstaną kolejne farmy wiatrowe w naszej gminie, co umożliwi nam dalszą rozbudowę infrastruktury.


10% energii w Polsce, to energia wiatrowa. Elektrownia w Głuchowie jest w stanie wytworzyć prąd zaspokajający potrzeby średnio 2000 domostw. Biorąc pod uwagę również elektrownie sąsiadujące a Gminą Głuchów, łącznie byłyby w stanie zasili w energię miasto o wielkości Skierniewic.


Zobacz wideo:

Zobacz także

Trzech nietrzeźwych kierujących w rękach…

[ZDJĘCIA] Łódzkie okręgowe eliminacje Ma…

[ZDJĘCIA] Pożar domu w Bąkowie Górnym, w…

Zbliża się Powiatowy Dzień Strażaka. Spr…

Bejda Paweł podsumował kampanię wyborczą…

Łowiczanin chce wystartować w najtrudnie…

Napadli i pobili dostawcę kebabów. To na…

Tysiące mieszkańców na pogrzebie Ilony R…

Ratusz Miejski w Łowiczu w nowej szacie

Czujność policjantów nie zawiodła. Dwie …

Wypadek przy ulicy Poznańskiej. Dwa poja…

[WIDEO] Tłumy zwiedzających podczas Majó…

Maleo Reggae Rockers, Żabson i Lao Che z…

Bezmyślność i alkohol mogły doprowadzić …

Uczcili 170. rocznicę urodzin Józefa Che…

Już dzisiaj Nadzwyczajna Sesja Rady Miej…

[ZDJĘCIA] Tragiczny wypadek w gminie Koc…

UWAGA na oszustów! Udają pośredników szy…