W Łowiczu oddali cześć poległym żołnierzom

1 września 2019 r. minęła 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku hitlerowska Rzesza Niemiecka rozpoczęła realizację militarnego planu Fall Weiss, zakładającego napaść na Polskę z trzech stron: od zachodu, północy i południa.


Pierwsze strzały w kierunku polskich, granicznych strażnic oddano w o godzinie 4:40 w Wieluniu. Pięć minut później pancernik Schleswig - Holstein, który przybył do Wolnego Miasta Gdańska z rzekomo kurtuazyjną wizytą, ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte.


Jak co roku na cmentarzu wojennym przy ul. Listopadowej w Łowiczu, odbyła się uroczystość upamiętniająca to tragiczne dla Świata, naszego kraju i miasta wydarzenie. W uroczystości, która rozpoczęła się o godz. 11.00, Mszą Święta w intencji poległych żołnierzy, wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, liczne delegacje szkół i stowarzyszeń, służb mundurowych, dyrektorzy łowickich szkół, młodzież oraz dzieci. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce ks. Adam Domański.


W czasie spotkania burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński przybliżył zebranym tragiczne losy polskich żołnierzy i ludności cywilnej w czasie drugiej wojny światowej. Uroczystość zakończyła się oddaniem hołdu i złożeniem kwiatów na grobach poległych żołnierzy. Przed ścianą pamięci, na której wykute są nazwiska żołnierzy pochowanych na wojskowym cmentarzu, zapalono znicz pamięci.


Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki".


Zdjęcia - TUTAJ.

Zobacz także

W bazylii sprzedawanej w Netto wykryto b…

Celnicy kontrolowali targowiska w region…

Malarstwo Elżbiety Kwapińskiej w łowicki…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Prezydent RP Andrzej D…

Przeciwnicy Andrzeja Dudy na spotkaniu w…

UWAGA: Praca! Animex poszukuje pracownik…

[WIDEO] Prezydent Andrzej Duda spotkał s…

XVII edycja Konkursu na najlepszą pracę …

Wypadek na ul. Bolimowskiej w Łowiczu. O…

Prezydent Andrzej Duda spotka się z mies…

W piątek koncert finałowy Och! Film Fest…

Zderzenie dwóch samochodów na autostradz…

27-latek posiadał amfetaminę i marihuanę…

Muzeum Żołnierza Polskiego w Dmosinie wa…

Rozgrywki o Puchar Prezesa PZPN: Pelikan…

Wypadek w Boczkach Chełmońskich. Audi wp…

Jakub Pająk Halowym Wicemistrzem Polski…

Uprowadzono 10-letniego chłopca. Policja…