W Łowiczu oddali cześć poległym żołnierzom

1 września 2019 r. minęła 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku hitlerowska Rzesza Niemiecka rozpoczęła realizację militarnego planu Fall Weiss, zakładającego napaść na Polskę z trzech stron: od zachodu, północy i południa.


Pierwsze strzały w kierunku polskich, granicznych strażnic oddano w o godzinie 4:40 w Wieluniu. Pięć minut później pancernik Schleswig - Holstein, który przybył do Wolnego Miasta Gdańska z rzekomo kurtuazyjną wizytą, ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte.


Jak co roku na cmentarzu wojennym przy ul. Listopadowej w Łowiczu, odbyła się uroczystość upamiętniająca to tragiczne dla Świata, naszego kraju i miasta wydarzenie. W uroczystości, która rozpoczęła się o godz. 11.00, Mszą Święta w intencji poległych żołnierzy, wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, liczne delegacje szkół i stowarzyszeń, służb mundurowych, dyrektorzy łowickich szkół, młodzież oraz dzieci. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce ks. Adam Domański.


W czasie spotkania burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński przybliżył zebranym tragiczne losy polskich żołnierzy i ludności cywilnej w czasie drugiej wojny światowej. Uroczystość zakończyła się oddaniem hołdu i złożeniem kwiatów na grobach poległych żołnierzy. Przed ścianą pamięci, na której wykute są nazwiska żołnierzy pochowanych na wojskowym cmentarzu, zapalono znicz pamięci.


Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki".


Zdjęcia - TUTAJ.

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Karambol w Nieborowie - przewr…

Wyrusz „Tropem tajemniczego skarbu”

Ukradł kilkanaście butli z gazem w Łyszk…

Akcja policji w gminie Nieborów. Zarekwi…

Brutalne pobicie przy Warszawskiej, nie …

Nowa jakość edukacji w łowickiej integra…

[WIDEO] Amerykański dziennikarz nakręcił…

Dopingujesz „dziesiątaka”, wspierasz łow…

Wypadek z Goleńsku. Samochód rozbił się …

Szkolne ubezpieczenie dziecka: już ponad…

Szok! Bestialskie zachowanie 39-latka. R…

W Kocierzewie uczczono 80. rocznicę Bitw…

Jakie gwiazdy wystąpią w Łowiczu w 2020 …

[ZDJĘCIA + WIDEO] Paulina Matysiak podcz…

Uwaga mieszkańcy! W znanych serach wykry…

Konferencja Pauliny Matysiak i Lewicy w …

Zbliżają się Dni Otwarte w Komendzie Pow…

Wypadek w Maurzycach. Ciężarówka z nacze…