W Łowiczu mamy Salę Radziecką. I niech tak zostanie!

Przewodnicy PTTK oddział w Łowiczu zorganizowali kolejne ciekawe spotkanie historyczne. Tym razem odbyło się ono w Sali Radzieckiej łowickiego ratusza. Miejsce nie było przypadkowe! 31 marca 2019 r. minęło dokładnie 100 lat łowickiej samorządności i związanym tym faktem wydarzeniem, jakim była publiczna prezentacja, nowo oddanej sali posiedzeń Rady Miejskiej.


Sala Radziecka znajduje się na piętrze łowickiego ratusza miejskiego. Projekt przebudowy pomieszczeń ratusza i stworzenia reprezentacyjnej sali na posiedzenia Rady, był pomysłem burmistrza Leona Gołębiowskiego, który w tym celu przekazał nie zajmowane przez siebie mieszkanie służbowe.


Zdobią ją malowidła 36 herbów dawnych województw i ziem Królestwa Polskiego oraz portrety wybitnych Polaków: Henryka Sienkiewicza, Tadeusza Kościuszki, króla Kazimierza Wielkiego, arcybpa Jana Łaskiego i Stanisława Staszica. Malowidła są autorstwa Józefa Lamparskiego z Warszawy z 1918 r. W czasie okupacji niemieckiej Maurycy Klimecki uratował malowidła przed zniszczeniem, zaklejając je gazetami. Od 1946 r. sala była miejscem obrad Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.


Do pierwotnej swojej funkcji wróciła w 1990 r., po pierwszych demokratyczny wyborach samorządowych w Polsce od czasów zakończenia II wojny światowej. Na co dzień, sala nie jest udostępniana do zwiedzania.


W spotkaniu wzięło udział 40 osób. O historii łowickich ratuszy, Sali Radzieckiej i zdobiących ją historycznych malowidłach opowiadali kolejno przewodnicy: Katarzyna Skierska-Pięta, Katarzyna Piotrkiewicz i Zdzisław Kryściak.


Prezentacja sali była możliwa dzięki burmistrzowi Krzysztofa Jana Kalińskiego, który obecny w czasie spotkania opowiedział również zebranym pewną anegdotę związaną z Salą Radziecką. Kilka lat wcześniej zwrócono mu uwagę, że po tylu latach wolnej Polski w Łowiczu nadal jest… Sala Radziecka!


Wyjaśniał on wówczas rozmówcy, że nazwa pochodzi od radzenia, czyli podejmowania decyzji. Radnych kiedyś nazywano rajcami. Często więc błędnie jest ona kojarzona z wojskiem radzieckim, stacjonującym niegdyś w Łowiczu.

Zobacz także

W bazylii sprzedawanej w Netto wykryto b…

Celnicy kontrolowali targowiska w region…

Malarstwo Elżbiety Kwapińskiej w łowicki…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Prezydent RP Andrzej D…

Przeciwnicy Andrzeja Dudy na spotkaniu w…

UWAGA: Praca! Animex poszukuje pracownik…

[WIDEO] Prezydent Andrzej Duda spotkał s…

XVII edycja Konkursu na najlepszą pracę …

Wypadek na ul. Bolimowskiej w Łowiczu. O…

Prezydent Andrzej Duda spotka się z mies…

W piątek koncert finałowy Och! Film Fest…

Zderzenie dwóch samochodów na autostradz…

27-latek posiadał amfetaminę i marihuanę…

Muzeum Żołnierza Polskiego w Dmosinie wa…

Rozgrywki o Puchar Prezesa PZPN: Pelikan…

Wypadek w Boczkach Chełmońskich. Audi wp…

Jakub Pająk Halowym Wicemistrzem Polski…

Uprowadzono 10-letniego chłopca. Policja…