Uczcili 170. rocznicę urodzin Józefa Chełmońskiego

57 rowerzystów wzięło udział Rajdzie „Szlakiem Józefa Chełmońskiego" zorganizowanym, 18 maja 2019 r. przez PTTK Oddział w Łowiczu. W tym roku mija 170. rocznica urodzin Józefa Chełmońskiego, wielkiego, polskiego malarza, urodzonego na Ziemi Łowickiej.


Józef Chełmoński urodził się 7 listopada 1849 r. w Boczkach niedaleko Łowicza. Rodzice malarza dzierżawili majątek Boczki, a ojciec Józef Adam dodatkowo pełnił funkcję wójta. Tutaj upłynęło Józefowi dzieciństwo, a w latach 1862-1865 uczęszczał do szkoły powiatowej w Łowiczu, mieszczącej się w obecnym gmachu muzeum. W tym czasie mieszkał u swojej babki w Łowiczu przy ulicy Koński Targ.


Ostatnie 25 lat swojego życia spędził w Kuklówce niedaleko Radziejowic, gdzie zmarł 6 kwietnia 1914 r. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Żelechowie obok swojego przyjaciela, księdza Pełki. Dziadek malarza również Józef, był przez wiele lat pełnił funkcje sekretarza księcia Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela Nieborowa. Gdy zmarł w 1855 r. pochowany został na cmentarzu parafialnym w Kocierzewie.


Trasa rajdu liczyła 38 km i prowadziła przez Sromów, Kocierzew do Boczek Chełmońskich - miejsca urodzin Józefa Chełmońskiego. W Sromowie cykliści zwiedzili muzeum ludowe rodziny Brzozowskich, po którym oprowadzili ich Barbara i Wojciech - potomkowie założycieli muzeum, Wandy i Juliana Brzozowskich. W Kocierzewie zapalili znicze na symbolicznym grobie dziadka również Józefa, który przez wiele lat pełnił funkcje sekretarza księcia Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela Nieborowa.


Rajd zakończyło wspólne ognisko na terenie dawnego dworu, w którym urodził się Józef Chełmoński oraz zwiedzanie zabytkowego kościółek pod wezwaniem Św. Rocha. Ognisko przygotowali, obecni właściciele dworu Agata i Jacek Kłos. W czasie odpoczynku przy ognisku przeprowadzono test z wiedzy, zdobytej w czasie rajdu. Najlepiej napisała go Urszula Sikorska. O drugim i trzecim miejscu decydowało losowanie i zajęli je: Elżbieta Foks i Bożena Bródka. Najmłodszą uczestniczką rajdu została Urszula Sikorska, najstarszym Marian Miklaszewski. Najliczniej przybyła na rajd grupa MUKS Tandem z Gąbina, oraz rodzina państwa Kucharków.


Współorganizatorami rajdu był Urząd Miasta Łowicza i Jacek Kłos. Rajd odbył się w ramach zadania publicznego dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Łowicz.


Źródło informacji: www.pttklowicz.pl

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Karambol w Nieborowie - przewr…

Wyrusz „Tropem tajemniczego skarbu”

Ukradł kilkanaście butli z gazem w Łyszk…

Akcja policji w gminie Nieborów. Zarekwi…

Brutalne pobicie przy Warszawskiej, nie …

Nowa jakość edukacji w łowickiej integra…

[WIDEO] Amerykański dziennikarz nakręcił…

Dopingujesz „dziesiątaka”, wspierasz łow…

Wypadek z Goleńsku. Samochód rozbił się …

Szkolne ubezpieczenie dziecka: już ponad…

Szok! Bestialskie zachowanie 39-latka. R…

W Kocierzewie uczczono 80. rocznicę Bitw…

Jakie gwiazdy wystąpią w Łowiczu w 2020 …

[ZDJĘCIA + WIDEO] Paulina Matysiak podcz…

Uwaga mieszkańcy! W znanych serach wykry…

Konferencja Pauliny Matysiak i Lewicy w …

Zbliżają się Dni Otwarte w Komendzie Pow…

Wypadek w Maurzycach. Ciężarówka z nacze…