Uczcili 170. rocznicę urodzin Józefa Chełmońskiego

57 rowerzystów wzięło udział Rajdzie „Szlakiem Józefa Chełmońskiego" zorganizowanym, 18 maja 2019 r. przez PTTK Oddział w Łowiczu. W tym roku mija 170. rocznica urodzin Józefa Chełmońskiego, wielkiego, polskiego malarza, urodzonego na Ziemi Łowickiej.


Józef Chełmoński urodził się 7 listopada 1849 r. w Boczkach niedaleko Łowicza. Rodzice malarza dzierżawili majątek Boczki, a ojciec Józef Adam dodatkowo pełnił funkcję wójta. Tutaj upłynęło Józefowi dzieciństwo, a w latach 1862-1865 uczęszczał do szkoły powiatowej w Łowiczu, mieszczącej się w obecnym gmachu muzeum. W tym czasie mieszkał u swojej babki w Łowiczu przy ulicy Koński Targ.


Ostatnie 25 lat swojego życia spędził w Kuklówce niedaleko Radziejowic, gdzie zmarł 6 kwietnia 1914 r. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Żelechowie obok swojego przyjaciela, księdza Pełki. Dziadek malarza również Józef, był przez wiele lat pełnił funkcje sekretarza księcia Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela Nieborowa. Gdy zmarł w 1855 r. pochowany został na cmentarzu parafialnym w Kocierzewie.


Trasa rajdu liczyła 38 km i prowadziła przez Sromów, Kocierzew do Boczek Chełmońskich - miejsca urodzin Józefa Chełmońskiego. W Sromowie cykliści zwiedzili muzeum ludowe rodziny Brzozowskich, po którym oprowadzili ich Barbara i Wojciech - potomkowie założycieli muzeum, Wandy i Juliana Brzozowskich. W Kocierzewie zapalili znicze na symbolicznym grobie dziadka również Józefa, który przez wiele lat pełnił funkcje sekretarza księcia Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela Nieborowa.


Rajd zakończyło wspólne ognisko na terenie dawnego dworu, w którym urodził się Józef Chełmoński oraz zwiedzanie zabytkowego kościółek pod wezwaniem Św. Rocha. Ognisko przygotowali, obecni właściciele dworu Agata i Jacek Kłos. W czasie odpoczynku przy ognisku przeprowadzono test z wiedzy, zdobytej w czasie rajdu. Najlepiej napisała go Urszula Sikorska. O drugim i trzecim miejscu decydowało losowanie i zajęli je: Elżbieta Foks i Bożena Bródka. Najmłodszą uczestniczką rajdu została Urszula Sikorska, najstarszym Marian Miklaszewski. Najliczniej przybyła na rajd grupa MUKS Tandem z Gąbina, oraz rodzina państwa Kucharków.


Współorganizatorami rajdu był Urząd Miasta Łowicza i Jacek Kłos. Rajd odbył się w ramach zadania publicznego dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Łowicz.


Źródło informacji: www.pttklowicz.pl

Zobacz także

Wsparcie dla łowickich szkół, uczniów i …

Szok! Mieli blisko 4 promile i kierowali…

Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łowi…

KPP w Łowiczu: Zero tolerancji dla chuli…

Muzeum w Łowiczu: Wkrótce wernisaż wysta…

[WIDEO] Zamordował 10-letnią dziewczynkę…

Będzie więcej miejsc parkingowych przy Z…

Szukali szóstego „Kwiatu Paproci”

Wypadek w Popowie. Zderzenie samochodu i…

Zwiedzanie zamku prymasowskiego: Wrota p…

[ZDJĘCIA] Dwadzieścia lat minęło. W Łowi…

[ZDJĘCIA] Duży pożar na autostradzie A2…

[ZDJĘCIA] Pożar domu w Nowych Zdunach. N…

Konkurs o bezpieczeństwie rozstrzygnięty…

Kolejny nietrzeźwy kierowca wyeliminowan…

Przedszkolaki odwiedziły Posterunek Poli…

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu…

Inauguracja Festiwalu Kolory Polski w Ło…