Trwają prace konserwatorskie przy elewacji ratusza miejskiego w Łowiczu

Rozpoczęto wykonanie robót konserwatorskich elewacji zabytkowego ratusza miejskiego w Łowiczu. Prace na zlecenie Urzędu Miejskiego wykonuje firma Usługi Remontowo-Hydrauliczne RAF-BUD Rafał Jędrzejczak z Bielaw za kwotę 794 525,27 zł brutto. W chwili obecnej po ustawieniu rusztowania trwają prace przy oczyszczaniu tynku ze starych warstw farby.


„Ratusz Miejski w Łowiczu wzniesiony został w północnej pierzei Starego Rynku w latach 1825-1828 r. wg. projektu Bonifacego Witkowskiego. Należy do jednych z najciekawszych, klasycystycznych budowli w Polsce. Zbudowany został przez Stanisława Perkowskiego, dzierżawcę klucza kompińskiego Księstwa Łowickiego za sumę 43 180 złp, na trzech działkach należących dawniej do Wikariuszy, przy nieistniejącej uliczce Wikariuszy, biegnącej od rynku ku rzece Bzurze.


Jest budynkiem na planie prostokąta, dwukondygnacyjnym, dwutraktowym z charakterystyczną wieżą na której znajduje się zegar wybijający miejskie kuranty. Fasada ratusza z płytkim ryzalitem w środku, w którym jest wnęka z sienią przejazdową i balkonem na piętrze, ujęta jest w dwie kolumny. Z sieni sklepionej kolebką krzyżową z żaglem. można wejść na klatkę schodową ratusza. W przyziemiu znajdują się boniowane, obecnie oszklone arkady, a nad nimi ozdobny, stiukowy fryz z wici roślinnej, girland i gryfów. Belkowanie i szczyt wieży zdobi balustradowa attyka. Dach ratusza jest dwuspadowy o kalenicy zaakcentowanej podłużną ścianką.


Pierwotnie budynek pełnił funkcję siedziby Urzędu Municypalnego, a od 1842 r. Magistratu Miasta. Na parterze znajdowała się kasa miejska, izba skarbowa, areszt i mieszkanie dla policjanta, a na piętrze pomieszczenia biurowo-kancelaryjne oraz mieszkanie prywatne prezydenta Łowicza. W okresie międzywojennym w ratuszu mieściły biura magistrackie, mieszkania służbowe, ambulatoria, biblioteka z czytelnią oraz stacja opieki nad matką i dzieckiem. Obecnie ratusz jest siedzibą Urzędu Miejskiego w Łowiczu.


Na piętrze znajduje się Sala Radziecka, miejsce posiedzeń Rady Miejskiej. Salę zdobią malowidła 36 herbów dawnych województw i ziem Królestwa Polskiego oraz portrety wybitnych Polaków: Henryka Sienkiewicza, Tadeusza Kościuszki, króla Kazimierza Wielkiego, arcybpa Jana Łaskiego i Stanisława Staszica. Malowidła są autorstwa Józefa Lamparskiego z Warszawy z 1918 r. Od 1946 r. sala była miejscem obrad Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.


Do pierwotnej swojej funkcji wróciła w 1990 r., po pierwszych demokratyczny wyborach samorządowych w Polsce od czasów zakończenia II wojny światowej. Nie jest udostępniana zwiedzającym. Nazwa Sali Radzieckiej pochodzi od radzenia, czyli podejmowania decyzji. Radnych kiedyś nazywano rajcami. Często błędnie kojarzona jest z wojskiem radzieckim, stacjonującym niegdyś w Łowiczu. Projekt przebudowy pomieszczeń ratusza i stworzenia reprezentacyjnej sali na posiedzenia rady, był pomysłem burmistrza Leona Gołębiowskiego, który w tym celu oddał nie zajmowane przez siebie mieszkanie służbowe. Pierwsza, publiczna prezentacja sali odbyła się 31 marca 1919 r. na pierwszym posiedzeniu Rady Miejskiej w Łowiczu w niepodległej Polsce.


W elewację ratusza wmurowano kilka tablic upamiętniających znaczące dla miasta wydarzenia:

  • 5808 mieszkańców Łowicza pomordowanych przez Niemców w latach 1939-1945,
  • 13 Polaków, rozstrzelanych na dziedzińcu ratusza w 1939 r.,
  • lustrację 9 Regimentu Pieszego Koronnego przez Tadeusza Kościuszkę, 24 i 25 IV 1790 r.,
  • rocznicę 100-lecia istnienia siedziby władz municypalnych Łowicza w 1928 r.
  • wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II, 14 czerwca 1999 r.


Przed wejściem umieszczona jest tablica z herbami miast partnerskich Łowicza: Redy (Polska), Lublińca (Polska), Colditz (Niemcy), Solecznik (Litwa), Saluzzo (Włochy), Montoire Sur Le Loir (Francja) i Stupavy (Słowacja).


W 180. rocznicę powstania ratusza w Łowiczu jego widok utrwalono na okolicznościowej monecie 2 zł. Wydana została ona przez Narodowy Bank Polski w serii Historyczne Miasta w Polsce. Seria zainaugurowana została w 2005 r. i obejmowała 32 monety ze stopu Nordic Gold, a jej celem było przedstawienie ważnych miast z punktu widzenia historii Rzeczypospolitej.


W 2019 roku przed wejściem do ratusza zakopana została Kapsuła Czasu w której umieszczone zostały zdjęcia, listy i drobne przedmioty dla przyszłych pokoleń, mieszkańców Łowicza. Ma zostać otwarta za 100 lat w 2118 r. Projekt pokrywy Kapsuły Czasu wykonał grafik Jacek Rutkowski."


Tekst opracował: Jacek Rybus

Zobacz także

Zaatakowali i pobili 55-latka na osiedlu…

[ZDJĘCIA] Strażacy z całego regionu skon…

Rezerwy Pelikana Łowicz podejmą KS Kutno

W piątek kolejne obrady Rady Powiatu Łow…

[WIDEO] Zobacz, jak wyglądała rezurekcja…

Uwaga! Pył znad Sahary zmierza do Polski

[WIDEO, ZDJĘCIA] Kradli drogie motocykle…

[FILM] Ktoś chce złożyć Ci życzenia Wiel…

Kraksa w Łowiczu. Dwa pojazdy rozbite. 2…

[ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów konkursu …

Policjanci skontrolowali Hondę na Nowym …

Akcja "Bezpieczny sezon rowerowy 20…

Tragiczny wypadek na autostradzie A2, ni…

Wypadek na Łęczyckiej, Mercedes wjechał …

Chętnych nie brakowało! Druga odsłona Ki…

Przedświąteczna akcja łowickich dzielnic…

Sceny jak z horroru przy ulicy Blich. Mę…

Pelikan Łowicz remisuje trzeci raz z rzę…