Trwa akcja "Ocalić od zapomnienia". Za nami renowacja kolejnych historycznych przedmiotów

Trwa akcja „Ocalić od zapomnienia", zapoczątkowana w 2008 r. przez Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Polega ona na zbieraniu pamiątek i wspomnień z czasów II Wojny Światowej, dotyczących Łowicza i okolicy. W jej wyniku do zbiorów „dziesiątki" trafiło wiele historycznych przedmiotów.


W ostatnim czasie udało się przeprowadzić renowację dwóch z nich. Jednym z przedmiotów jest pochwa polskiego bagnetu wz 29, otrzymana od właściciela łowickiego skupu złomu Pana Skowrońskiego. Drugim jest polski hełm wz 31 od anonimowego darczyńcy. Oba przedmioty pochodzą z bitwy nad Bzurą i „żywymi" świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń.


Konserwacja hełmu wz 31 polegała na oczyszczeniu z wtórnej farby i korozji. Hełm był pomalowany wtórnie farbą na całej zewnętrznej powierzchni. W renowacji pomogli „dziesiątakom" koledzy z Muzeum Wojska Polskiego.


Największym przedsięwzięciem podjętym przez „dziesiątkę" jest odbudowa samochodu fiat 508 łazik. Generuje ona mnóstwo czasu i jest bardzo kosztowna. Stowarzyszenie samo nie jest w stanie unieść kosztów renowacji i naprawy wszystkich, otrzymanych przedmiotów. Dlatego liczy na pomoc sponsorów i ludzi dobrej woli.


Zachęcamy do osoby posiadające przedmioty z okresu II wojny światowej do przekazania ich do zbiorów Muzeum w Łowiczu lub łowickiej „dziesiątki". Dzięki temu będą one mogły przetrwać dla kolejnych pokoleń.

Zobacz także

Zbliża się Powiatowy Dzień Strażaka. Spr…

Bejda Paweł podsumował kampanię wyborczą…

Łowiczanin chce wystartować w najtrudnie…

Napadli i pobili dostawcę kebabów. To na…

Tysiące mieszkańców na pogrzebie Ilony R…

Ratusz Miejski w Łowiczu w nowej szacie

Czujność policjantów nie zawiodła. Dwie …

Wypadek przy ulicy Poznańskiej. Dwa poja…

[WIDEO] Tłumy zwiedzających podczas Majó…

Maleo Reggae Rockers, Żabson i Lao Che z…

Bezmyślność i alkohol mogły doprowadzić …

Uczcili 170. rocznicę urodzin Józefa Che…

Już dzisiaj Nadzwyczajna Sesja Rady Miej…

[ZDJĘCIA] Tragiczny wypadek w gminie Koc…

UWAGA na oszustów! Udają pośredników szy…

Witold Stępień - Marszałek Województwa Ł…

Łowiczanka Kinga Sęk została Miss Uniwer…

[WIDEO, ZDJĘCIA] Wysoka porażka Pelikana…