Trwa akcja "Ocalić od zapomnienia". Za nami renowacja kolejnych historycznych przedmiotów

Trwa akcja „Ocalić od zapomnienia", zapoczątkowana w 2008 r. przez Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Polega ona na zbieraniu pamiątek i wspomnień z czasów II Wojny Światowej, dotyczących Łowicza i okolicy. W jej wyniku do zbiorów „dziesiątki" trafiło wiele historycznych przedmiotów.


W ostatnim czasie udało się przeprowadzić renowację dwóch z nich. Jednym z przedmiotów jest pochwa polskiego bagnetu wz 29, otrzymana od właściciela łowickiego skupu złomu Pana Skowrońskiego. Drugim jest polski hełm wz 31 od anonimowego darczyńcy. Oba przedmioty pochodzą z bitwy nad Bzurą i „żywymi" świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń.


Konserwacja hełmu wz 31 polegała na oczyszczeniu z wtórnej farby i korozji. Hełm był pomalowany wtórnie farbą na całej zewnętrznej powierzchni. W renowacji pomogli „dziesiątakom" koledzy z Muzeum Wojska Polskiego.


Największym przedsięwzięciem podjętym przez „dziesiątkę" jest odbudowa samochodu fiat 508 łazik. Generuje ona mnóstwo czasu i jest bardzo kosztowna. Stowarzyszenie samo nie jest w stanie unieść kosztów renowacji i naprawy wszystkich, otrzymanych przedmiotów. Dlatego liczy na pomoc sponsorów i ludzi dobrej woli.


Zachęcamy do osoby posiadające przedmioty z okresu II wojny światowej do przekazania ich do zbiorów Muzeum w Łowiczu lub łowickiej „dziesiątki". Dzięki temu będą one mogły przetrwać dla kolejnych pokoleń.

Zobacz także

Z ostatniej chwili: Wypadek na autostrad…

Policjanci podsumowali akcję "Niela…

Od 1 kwietnia więcej policjantów na ulic…

[ZDJĘCIA] Okradli działkę w gminie Biela…

Łowiccy stróże prawa o swoim zawodzie w …

XIX Targi edukacyjne w Łowiczu. Dzielnic…

Victoria Sulejówek kolejnym rywalem Peli…

Dwa remisy Pelikana 2003

Działania "Prędkość" na drogac…

XVI edycja Konkursu na najlepszą pracę d…

Konkurs literacki "Skąd, dokąd. Rod…

Pelikan 2009 po sparingu z Jutrzenką Byc…

[ZDJĘCIA] Audi uderzyło w ciężarówkę, wy…

Wypadkowy poniedziałek w powiecie. Samoc…

[ZDJĘCIA] Niebezpiecznie w Czatolinie. O…

Marcin Pluta przejął obowiązki dyrektora…

Zdarzenie przy Prymasowskiej oraz nietrz…

Wypadek w Kompinie. Auto rozbiło się w r…