Trwa akcja "Ocalić od zapomnienia". Za nami renowacja kolejnych historycznych przedmiotów

Trwa akcja „Ocalić od zapomnienia", zapoczątkowana w 2008 r. przez Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Polega ona na zbieraniu pamiątek i wspomnień z czasów II Wojny Światowej, dotyczących Łowicza i okolicy. W jej wyniku do zbiorów „dziesiątki" trafiło wiele historycznych przedmiotów.


W ostatnim czasie udało się przeprowadzić renowację dwóch z nich. Jednym z przedmiotów jest pochwa polskiego bagnetu wz 29, otrzymana od właściciela łowickiego skupu złomu Pana Skowrońskiego. Drugim jest polski hełm wz 31 od anonimowego darczyńcy. Oba przedmioty pochodzą z bitwy nad Bzurą i „żywymi" świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń.


Konserwacja hełmu wz 31 polegała na oczyszczeniu z wtórnej farby i korozji. Hełm był pomalowany wtórnie farbą na całej zewnętrznej powierzchni. W renowacji pomogli „dziesiątakom" koledzy z Muzeum Wojska Polskiego.


Największym przedsięwzięciem podjętym przez „dziesiątkę" jest odbudowa samochodu fiat 508 łazik. Generuje ona mnóstwo czasu i jest bardzo kosztowna. Stowarzyszenie samo nie jest w stanie unieść kosztów renowacji i naprawy wszystkich, otrzymanych przedmiotów. Dlatego liczy na pomoc sponsorów i ludzi dobrej woli.


Zachęcamy do osoby posiadające przedmioty z okresu II wojny światowej do przekazania ich do zbiorów Muzeum w Łowiczu lub łowickiej „dziesiątki". Dzięki temu będą one mogły przetrwać dla kolejnych pokoleń.

Zobacz także

Wyrusz „Tropem tajemniczego skarbu”

Ukradł kilkanaście butli z gazem w Łyszk…

Akcja policji w gminie Nieborów. Zarekwi…

Brutalne pobicie przy Warszawskiej, nie …

Nowa jakość edukacji w łowickiej integra…

[WIDEO] Amerykański dziennikarz nakręcił…

Dopingujesz „dziesiątaka”, wspierasz łow…

Wypadek z Goleńsku. Samochód rozbił się …

Szkolne ubezpieczenie dziecka: już ponad…

Szok! Bestialskie zachowanie 39-latka. R…

W Kocierzewie uczczono 80. rocznicę Bitw…

Jakie gwiazdy wystąpią w Łowiczu w 2020 …

[ZDJĘCIA + WIDEO] Paulina Matysiak podcz…

Uwaga mieszkańcy! W znanych serach wykry…

Konferencja Pauliny Matysiak i Lewicy w …

Zbliżają się Dni Otwarte w Komendzie Pow…

Wypadek w Maurzycach. Ciężarówka z nacze…

Kolejna kolizja na terenie Łowicza. Trzy…