To nasze wspólne dzieło i sukces! PTTK podsumowało organizację IX kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu podsumowało organizację IX kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzy, którą zorganizowało 1 i 2 listopada 2018 r. na podstawie zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nr. 2018/4519/OR.


W tym celu zorganizowane zostało spotkanie po kwestarskie, które odbyło się, 15 listopada 2018 r. w Sali Radzieckiej łowickiego ratusza. W czasie spotykania organizatorzy zbiórki, osobiście podziękowali kwestarzom za wspólne kwestowanie, wręczając im pamiątkowe dyplomy.


-Dziękujemy wszystkim za włączenie się w tegoroczną zbiórkę, która okazała się rekordową ze względu na zebraną kwotę ale również na liczbę kwestarzy - mówił Adam Szymański, prezes PTTK Oddział w Łowiczu. W tym roku zebraliśmy 16 061,85 zł., a kwestowało z nami 150 osób. Prezes łowickiego PTTK przypomniał, że pieniądze przeznaczane zostaną na rozpoczęty już remont nagrobka śp. Jana Konopackiego, artysty malarza związanego z Łowiczem, zm. 1894 r.


Znajduje się on na cmentarzu katedralnym. Zaznaczył, że wszelkie prace remontowe zlecane są fachowcom do których PTTK ma pełne zaufanie i odbywają się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi. Prosił również aby pamiętać, że PTTK nie ma wpływu na to, jak zachowa się struktura nagrobka po remoncie i głównie odpowiada za zbiórkę, jej przebieg i rozliczenie.


- To nasze wspólne dzieło i sukces. Możemy być z siebie dumni. Dzięki wspólnemu działaniu uratujemy kolejny zabytkowy nagrobek. Bardzo się cieszę, że w tym roku było nas tak wielu. Wasze wsparcie i zainteresowanie zbiórką, już na etapie jej organizacji, dawało mi siłę i chęci do dalszego działania - mówił Jacek Rybus, organizator zbiórki z ramienia PTTK oddział w Łowiczu.


W spotkaniu wziął udział burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, który kwestuje z PTTK, od samego początku. Pogratulował on organizacji akcji, przyłączając się do indywidualnych podziękowań, kierowanych do kwestarzy.


Warto przypomnieć, że z PTTK kwestowali również radni miejscy i przedstawiciele różnych grup i organizacji. Wśród nich m.in. członkowie Stowarzyszenie Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, Zespołu Ludowego „Masovia", Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Łowicz, Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha", Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu, grupy Łączy nas Łowicz, grupy Łowickie pl. oraz wiele osób indywidualnych. Szczególnego wsparcia udzielili nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im Adama Mickiewicza i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego na Blichu.


Kwestę jak co roku wsparli również proboszczowie - administratorzy cmentarzy oraz Pani Agnieszka Krajewska i pracownicy Drukarni „Łowiczanka" w Łowiczu.


Na zakończenie spotkania zrobiono wspólne, pamiątkowe zdjęcie.


PTTK oddział w Łowiczu dziękuję wszystkim, bez wyjątku, za udział i wsparcie tegorocznej kwesty.

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Nocna kontrola Hondy zakończon…

[ZDJĘCIA] Pożar poszycia leśnego w Otoli…

[ZDJĘCIA] Baseny zewnętrzne w Łowiczu ju…

[ZDJĘCIA] Pelikan Łowicz: "Dziękuje…

Już w sobotę kolejny wyjątkowy mecz

Biegowa pielgrzymka więzienników i straż…

Kolejne prawo jazdy zatrzymane. W ręce P…

Akcja policji w Łowiczu! W mieszkaniu zn…

Poszukiwany łowiczanin zatrzymany podcza…

[ZDJĘCIA] Daria Zawiałow dała świetny ko…

[ZDJĘCIA] Ich Troje rozdali autorafy i z…

[ZDJĘCIA] Noc Świętojańska za nami. Stra…

Kolejni nieodpowiedzialni kierowcy wyeli…

W środę Sesja Rady Powiatu Łowickiego. Z…

[ZDJĘCIA] Ich Troje w Łowiczu! Była ener…

[WIDEO + ZDJĘCIA] W Bratoszewicach wysta…

[ZDJĘCIA] Pudzianowski, Szymański, Tocze…

Policjanci wybili szybę, żeby ratować ps…