Szlachetni ludzie, szlachetne serca, szlachetne paczki

Ponad 50 potrzebujących rodzin z Łowicza i okolic obdarowanych zostało „Szlachetną Paczką", przygotowaną przez łowickich wolontariuszy i ludzi dobrego serca. Ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym rodzinom, zorganizowana została w Łowiczu po raz szósty w dniach 8-9 grudnia 2018 r. Jej Liderką i koordynatorką była Karolina Antoniak, którą wspomagało 22 wolontariuszy i darczyńcy. Jedną z paczek dla rodziny, przygotował Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński razem z pracownikami Urzędu Miejskiego w Łowiczu.


Zanim wytypowane rodziny otrzymały paczki, musiały zostać zakwalifikowane do programu. Wolontariusze swoją pracę rozpoczęli już we wrześniu, biorąc udział w szkoleniach „Szlachetnej Paczki". Następnie przygotowywano listę rodzin, którym chciano w tym roku pomóc.


Tworzono ją razem ze środowiskami, posiadającymi konkretną wiedzę nana ich temat. Następnie, rodziny przypisane zostały konkretnym wolontariuszom, którzy odwiedzali i tworzyli jej opis. Opinia wolontariusza wysyłana była do Lidera Regionu, a następnie do Lidera Rejonu i Lidera Ogólnopolskiego, który ostatecznie decydował o tym czy włączyć ją do projektu. Poszczególne etapy weryfikacji, mogą wydawać się dziwne, ale są one jak najbardziej uzasadnione. Dzięki dokładnemu sprawdzaniu pomoc otrzymały rodziny, które rzeczywiście jej potrzebowały.


Po akceptacji Lidera Ogólnopolskiego, opis rodziny umieszczany był na stronie „paczki" www.szlachetnapaczka.pl. Następnie Wolontariusze przeprowadzali kampanie informacyjną „Szlachetnej Paczki" i szukali darczyńców chcących pomóc konkretnej rodzinie. Wielu darczyńców zgłaszało się samemu. Wówczas wolontariusze pełnili funkcje „łącznika", pomiędzy nim a rodziną.


Kto był wolontariuszem? Mógł nim zostać każdy, kto czuł potrzebę pomocy innym ludziom.


Kto był darczyńcą? Mógł nim zostać każdy kto ma „wielkie serce." Były to osoby indywidualne oraz całe grupy osób. Wśród nich rodziny, przyjaciele, znajomi, stowarzyszenia i urzędy.


Główny sztab akcji w Łowiczu mieścił się podobnie jak rok temu na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 przy ul. Powstańców 1863 r. 8-9 grudnia 2018 r. były dniami, kiedy darczyńcy zwozili przygotowane paczki, a wolontariusze rozwozili je do konkretnych rodzin. Transport paczek bezpłatnie zapewnił Powiatowy Zarząd Dróg i Transportu w Łowiczu i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu.


Dzięki „Szlachetnej Paczce" i szlachetnym ludziom na wielu twarzach, szczególnie najmłodszych, kolejny raz pojawiał się uśmiech. W oczach starszych łzy. Wszyscy mówili, dziękuję.


„Wolontariusze łowickiej „Szlachetnej Paczki" serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom – ludziom wielkiego serca, za pomoc i wsparcie rodzin. Swoją postawą i zaangażowaniem, utwierdziliście nas, że akcja jest potrzebna i ma ogromny sens. Razem możemy zrobić bardzo dużo dobrego! Dziękujemy za przesłanie nam tej pozytywnej energii!"


Przypominamy, że pierwsza „Szlachetna Paczka" została ona zorganizowana w Krakowie w 2000 roku przez grupę studentów duszpasterstwa akademickiego pod przewodnictwem ks. Jacka Stryczka, dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA. Obdarowano wówczas 30 ubogich rodzin. Dziś łączy ona działania setek tysięcy osób i przybrała charakter ogólnopolski, a nawet światowy - bo paczkę dla rodzin przygotował m.in. Ojciec Święty Franiczek.

Zobacz także

Z ostatniej chwili: Wypadek na autostrad…

Policjanci podsumowali akcję "Niela…

Od 1 kwietnia więcej policjantów na ulic…

[ZDJĘCIA] Okradli działkę w gminie Biela…

Łowiccy stróże prawa o swoim zawodzie w …

XIX Targi edukacyjne w Łowiczu. Dzielnic…

Victoria Sulejówek kolejnym rywalem Peli…

Dwa remisy Pelikana 2003

Działania "Prędkość" na drogac…

XVI edycja Konkursu na najlepszą pracę d…

Konkurs literacki "Skąd, dokąd. Rod…

Pelikan 2009 po sparingu z Jutrzenką Byc…

[ZDJĘCIA] Audi uderzyło w ciężarówkę, wy…

Wypadkowy poniedziałek w powiecie. Samoc…

[ZDJĘCIA] Niebezpiecznie w Czatolinie. O…

Marcin Pluta przejął obowiązki dyrektora…

Zdarzenie przy Prymasowskiej oraz nietrz…

Wypadek w Kompinie. Auto rozbiło się w r…