Spacer szlakiem Romualda Oczykowskiego z przewodnikiem PTTK

Koło Przewodników Terenowych im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu, zaprasza do udziału w bezpłatnym spacerze turystycznym, szlakiem Romualda Oczykowskiego. Poprowadzą go, 22 lutego 2020 r. przewodnicy PTTK Agnieszka Walczak i Zdzisław Kryściak. Zbiórka uczestników na Starym Rynku o godz.14.00.


W tym roku przypada 100. rocznica śmierci i 175. rocznica urodzin Romualda Oczykowskiego, wybitnego Łowiczanina żyjącego na przełomie XIX i pocz. XX wieku, określanego mianem „Ojcem miasta". Był on księgarzem, działaczem społecznym, kolekcjonerem, literatem i autorem pierwszego przewodnika „Przechadzka po Łowiczu", wydanego w 1883 r. W 1908 r. był jednym z założycieli łowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK) w Łowiczu.

Dziś działającego pod szyldem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Działał również w ruchu teatralnym i Ochotniczej Straży Ogniowej, wspierał nieistniejący już dzisiaj szpital św. Tadeusza, mieszczący się niegdyś w miejscu obecnie przebiegającej ul. Zamkowej i łowicki klasztor sióstr bernardynek (w Alejkach Sienkiewicza). Dlatego też rok 2020 został ogłoszony Rokiem Romualda Oczykowskiego!


Spacer odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, ustanowionego w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych w Nikozji na Cyprze, który przypadać będzie 21 lutego.

Zobacz także

W bazylii sprzedawanej w Netto wykryto b…

Celnicy kontrolowali targowiska w region…

Malarstwo Elżbiety Kwapińskiej w łowicki…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Prezydent RP Andrzej D…

Przeciwnicy Andrzeja Dudy na spotkaniu w…

UWAGA: Praca! Animex poszukuje pracownik…

[WIDEO] Prezydent Andrzej Duda spotkał s…

XVII edycja Konkursu na najlepszą pracę …

Wypadek na ul. Bolimowskiej w Łowiczu. O…

Prezydent Andrzej Duda spotka się z mies…

W piątek koncert finałowy Och! Film Fest…

Zderzenie dwóch samochodów na autostradz…

27-latek posiadał amfetaminę i marihuanę…

Muzeum Żołnierza Polskiego w Dmosinie wa…

Rozgrywki o Puchar Prezesa PZPN: Pelikan…

Wypadek w Boczkach Chełmońskich. Audi wp…

Jakub Pająk Halowym Wicemistrzem Polski…

Uprowadzono 10-letniego chłopca. Policja…