Raban w Zakładzie Karnym w Łowiczu

Dodane przez ELC24.net

Nie chodzi bynajmniej o kryptonim kolejnych ćwiczeń ochronno-obronnych prowadzonych na terenie zakładu przez Służbę Więzienną lub inne służby mundurowe, ale o wizytę czteroosobowej ekipy telewizyjnej realizującej jeden z odcinków programu w łowickiej jednostce penitencjarnej.


Czteroosobowy skład realizatorów – światła, dźwięku obrazu i dziennikarki – wzbudził w zakładzie niemałe zainteresowanie zarówno osadzonych, jak i funkcjonariuszy pełniących akurat tego dnia służbę. Dziennikarze realizowali audycję na potrzeby TVP 1 do programu „Studio Raban". To cykliczna audycja religijna adresowana do młodzieży emitowana w każdą sobotę o godz. 8.50 w telewizyjnej jedynce.


Czym jest Raban?
„Studio Raban" to pytania niedające spokoju, wątpliwości, z którymi warto się zmierzyć, to historie młodzieży, która swoim życiem i działaniem inspiruje innych. Z niektórymi bohaterami spotkamy się w ich świecie (...) W Studio Raban spotkamy się też z autorytetami, które z młodzieżą porozmawiają o sprawach ważnych. W programie goszczą bohaterowie z Polski jak i z zagranicy" – można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej programu. Tym razem za cel programu wybrali zakład karny, a konkretnie pracę kapelana więziennego pełniącego posługę duszpasterską wśród więźniów. – O wyborze Łowicza zdecydowała postać ks. Bogdana Skóry, który w łowickiej jednostce penitencjarnej pełni posługę kapelana szósty rok z rzędu – tłumaczyła w rozmowie z nami red. Patrycja Felińska, która realizowała program od strony dziennikarskiej. – Po prostu słyszeliśmy bardzo dobre oceny pracy księdza kapelana – uzasadniała reporterka wybór łowickiej jednostki penitencjarnej.


Więzienie ratuje życie
Kamera towarzyszyła księdzu od momentu wejścia na teren jednostki, poprzez przejście przez biuro przepustek, a skończywszy na odprawieniu przez księdza mszy w zakładowej kaplicy. Była też sposobność porozmawiania z samym księdzem, jak i z osadzonymi biorącymi udział w posługach religijnych. Jeden z nich przyznał wprost, że pobyt w zakładzie karnym traktuje, jako dar od Boga, który w ten sposób uratował mu życie, gdyż przebywając na wolności był osobą uzależnioną od narkotyków i hazardu, a pobyt w więzieniu jest dla niego czasem wyciszenia, refleksji i swoistego rodzaju rekolekcji.


Resocjalizacja przez wiarę
Rola kapelana więziennego ma szerokie znaczenie i jest wymagająca w posłudze kapłańskiej. Rozwój sfery duchowej jest częścią resocjalizacji. Dlatego też ks. Skóra pomaga więźniom przez te wszystkie lata duszpasterskiej posługi zbudować właściwy system wartości i wzbudzić ich zainteresowania  w takim kierunku, który umożliwia rozwój osobisty, w szczególności na płaszczyźnie moralnej. Wiara pozwala osadzonym przebaczyć sobie i innym oraz odnaleźć nową perspektywę życia. Zadanie kapelana więziennego to również wpieranie osadzonych w pojednaniu się ze społeczeństwem, odpokutowaniu swoich win i pracy nad sobą. M.in. o tym wszystkim będzie można się dowiedzieć jeszcze w listopadzie br. w jedną z przedpołudniowych sobót.


Tekst i zdjęcia por. Robert Stępniewski – rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Łowiczu

Zobacz także

[DUŻO ZDJĘĆ] Folklor ludowy szyty na mia…

Koszmarny wypadek na Poznańskiej, bus ro…

[WAŻNE] Frankowicze wygrywają w sądach. …

Młodzieżowe rozgrywki beach soccera. Lak…

Kolejny pożar w powiecie łowickim. Palił…

Bezpłatne warsztaty rękodzieła ludowego …

Zaginął Jarosław Owczarek. Policja prowa…

PGE ostrzega: Uwaga na fałszywe e-maile …

Szok! Napadli młodego mężczyznę i pobili…

Wykorzystali nieuwagę kobiety i okradli …

Łowickie akcenty na Święcie Służby Więzi…

[ZDJĘCIA] Wakacje z Tratwą na Fali. Za n…

Powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż ul. To…

Pijany kierowca zatrzymany przez policję…

Chcieli ukraść alkohol ze sklepu. Interw…

Akcja strażaków w gminie Zduny. Paliły s…

Pożar w Bąkowie Górnym. Dziewięć zastępó…

Wypadek pod Łyszkowicami. Samochód wyląd…