Monitoring jakości powietrza w Łowiczu

Informujemy, że istnieje możliwość sprawdzenia na bieżąco stanu jakości powietrza w Łowiczu! Odbywa to się za pomocą darmowej platformy informacyjnej na stronie: https://map.airly.eu/pl/ oraz aplikacji mobilnej z wynikami pomiarów, działającej w oparciu o systemy Android i iOS.


Na terenie Łowicza zostały zamontowane czujniki pomiaru jakości powietrza firmy Airly. Mierzą one poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5, PM10, podają temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza w czasie rzeczywistym.


Czujniki znajdują się w następujących lokalizacjach:

Przedszkole nr 7, ul. Wiosenna 2,

Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Grunwaldzka 9,

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łowiczu, ul. Jana Pawła II 3.


Każdy z czujników wyposażony jest w poziomą diodę LED, która informuje o bieżącej jakości powietrza. Od barwy zielonej - jakość powietrza bardzo dobra - do czerwonej - zła. Celem zakupu czujników jakości powietrza było zwiększenie świadomości wśród mieszkańców Łowicza w zakresie czystości powietrza, którym oddychamy oraz konieczności wspólnego dbania o jego jakość m.in. poprzez stosowanie ekologicznych źródeł grzewczych i paliwa wysokiej jakości.


Czujniki jakości powietrza mają przede wszystkim wartość edukacyjno- informacyjną. Poprzez dostęp do narzędzi pokazujących jakość powietrza można dostosować własną aktywność na zewnątrz do panujących warunków, minimalizując tym samym negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.


Zamontowanie czujników oraz wdrożenie aplikacji wpisuje się w działania miasta na rzecz poprawy jakości powietrza. Dotychczas zrealizowano szereg inicjatyw w tym zakresie.


W 2018 r. udzielono dotacji na wymianę źródeł ciepła w kwocie 645 401,22 zł. Wymieniono 96 źródeł ciepła opalanych węglem. W ich miejsce zainstalowano 72 kotły gazowe, 21 kotłów węglowych 5 klasy (z certyfikatem ekoprojektu, tj. spełniające wymagania w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń) oraz 3 kotły na biomasę.


W 2019 r. planowana jest wymiana minimum 90 kolejnych źródeł ciepła opalanych węglem. W ich miejsce miałyby zostać zainstalowanych 78 kotłów gazowych, 6 kotłów węglowych 5 klasy z certyfikatem ekoprojektu, 4 kotły na biomasę i 1 pompa ciepła. Szacowny koszt dotacji udzielonej mieszkańcom w 2019 r. to 956 028,00 zł.


Info: Urszula Fijałkowska, inspektor Wydziału Spraw Komunalnych Urzędu Miejskiego w Łowiczu.

Zobacz także

Z ostatniej chwili: Wypadek na autostrad…

Policjanci podsumowali akcję "Niela…

Od 1 kwietnia więcej policjantów na ulic…

[ZDJĘCIA] Okradli działkę w gminie Biela…

Łowiccy stróże prawa o swoim zawodzie w …

XIX Targi edukacyjne w Łowiczu. Dzielnic…

Victoria Sulejówek kolejnym rywalem Peli…

Dwa remisy Pelikana 2003

Działania "Prędkość" na drogac…

XVI edycja Konkursu na najlepszą pracę d…

Konkurs literacki "Skąd, dokąd. Rod…

Pelikan 2009 po sparingu z Jutrzenką Byc…

[ZDJĘCIA] Audi uderzyło w ciężarówkę, wy…

Wypadkowy poniedziałek w powiecie. Samoc…

[ZDJĘCIA] Niebezpiecznie w Czatolinie. O…

Marcin Pluta przejął obowiązki dyrektora…

Zdarzenie przy Prymasowskiej oraz nietrz…

Wypadek w Kompinie. Auto rozbiło się w r…