Łowiczanki nagrodzone na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym

Agata Ciesielska (Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki") i Urszula Okraska (Zespół Śpiewaczy „Ksinżoki") z Łowicza zdobyły nagrodę II stopnia w konkursie „Duży-mały", odbywającym się w ramach 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Festiwal odbywał się w dniach 27-30 czerwca 2019 r., a jego celem była popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego.


To wielki sukces, gdy spojrzy się na liczbę artystów biorących w tym wydarzeniu. W festiwalu wzięło udział 20 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 27 solistów śpiewaków oraz 28 grup w konkursie „Duży - mały", w sumie około 800 artystów ludowych ze wszystkich 16 województw!


Festiwal rozpoczął się w czwartek, 27 czerwca 2019 r. ogólnopolskim seminarium folklorystycznym skierowanym do etnomuzykologów, etnografów, folklorystów, instruktorów samorządowych domów kultury, pracowników instytutów naukowych i muzeów oraz wszystkich zainteresowanych Festiwalem w Kazimierzu i problematyką polskiego folkloru. Tematem seminarium były „Współczesne praktyki edukacyjne w zakresie folkloru muzycznego". Spotkanie, zorganizowane zostało w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym i poprowadził je prof. dr hab. Jan Adamowski - UMCS w Lublinie.


Główny konkurs prezentacji: kapel ludowych, których skład i repertuar był zgodny z tradycjami danego regionu, instrumentalistów, solistów grający na tradycyjnych instrumentach jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia, fujarki, piszczałki, listki i inne, śpiewaków – solistów i zespołów śpiewaczych odbył się 28 czerwca.


Najwyższym wyróżnieniem dla śpiewaków i muzykantów było otrzymanie Baszty - nagrody głównej Festiwalu. Głównemu konkursowi w tym roku nie towarzyszyła kategoria "Folklor - Kontynuacja", ale niezmiennie odbył się konkurs "Duży - Mały", w którym mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe. I właśnie w tej kategorii Łowiczanki otrzymały nagrodę II stopnia.


Festiwalowi, jak co roku, towarzyszyły Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej zorganizowane na kazimierzowskim rynku. Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych prezentowali i sprzedawali na nim swoje wyroby rękodzielnicze.

Zobacz także

Coraz bliżej nowego ambulansu dla Zakład…

III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóraln…

Wypadek w okolicach Bełchowa, są ranni. …

Niebezpiecznie na autostradzie A2. Mężcz…

Wybory do Sejmu i Senatu: Kto z mandatam…

[ZDJĘCIA] Nietypowe zadanie strażaków. M…

Muzeum w Łowiczu zaprasza na warsztaty: …

Wybory do Sejmu: Jak głosowano w naszym …

Niebezpiecznie w Dąbkowicach Górnych. Sa…

Tragiczny wypadek w Nieborowie. Śmiertel…

[ZDJĘCIA + WIDEO] Cezary Olejniczak popi…

[WIDEO] Senator Przemysław Błaszczyk pre…

Gmina Nieborów: Nieostrożność kierowcy z…

Zbliża się Bieg im. Agaty Matejczuk. Wys…

[ZDJĘCIA] W Łowiczu powstanie stacja ład…

Będzie nowy chodnik przy drodze wojewódz…

Nowa siedziba ODR w Łowiczu otwarta

Wizyta niemieckich więzienników w Zakład…