Łowickie akcenty na Święcie Służby Więziennej

Dodane przez ELC24.net

Dwoje nowo-mianowanych oficerów z łowickiego zakładu karnego, pośmiertne odznaczenie dla przedwojennego strażnika więziennego z Łowicza, delegacja funkcjonariuszy łowickiej jednostki penitencjarnej na czele z jej dyrektorem ppłk. Tomaszem Sawickim i reprezentant naszego zakładu w kompanii reprezentacyjnej Służby Więziennej – to łowickie akcenty, obchodzonego Święta Służby Więziennej na Placu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w 100. rocznicę naszej formacji mundurowej, które miały w tym roku wyjątkowo uroczystą oprawę.


Centralne Obchody Święta Służby Więziennej połączone były z promocją oficerską na pierwszy stopień oficerski, podporucznika, blisko 300 funkcjonariuszy. Wśród nich znalazło się dwoje funkcjonariuszy z łowickiego zakładu karnego: Anna Antos pełniąca funkcję psychologa w dziale penitencjarnym i Bartłomiej Kostrzewa – zastępca dowódcy zmiany. Materialnym symbolem otrzymania nominacji oficerskiej było wręczenie nowym oficerom mieczyków. Uroczystości odbyły się w ramach obchodów 100. rocznicy istnienia Służby Więziennej. Poprzedziła je Msza św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników naszej formacji. Po eucharystii odbył się przemarsz na Plac Piłsudskiego, gdzie w południe rozpoczęła się główna część obchodów – promocja na pierwszy stopień oficerski oraz uroczysta defilada pododdziałów Służby Więziennej.


Uznanie i wdzięczność

W ramach uroczystości odczytano listy okolicznościowe od Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, którzy podziękowali funkcjonariuszom Służby Więziennej za ciężką służbę dla bezpieczeństwa kraju. Ponadto dokonana została uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władze państwowych z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro na czele, szefowie służb mundurowych, w tym penitencjarnych z innych państw, przedstawicieli środowisk naukowych i rodziny funkcjonariuszy. W obchodach udział wziął również Dyrektor Zakładu Karnego w Łowiczu.

Historia, tradycja i podziękowanie

Minister Zbigniew Ziobro wręczył odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej". W ten sposób uhonorowanych zostało 13 osób. Osiem pośmiertnie, a odznaczenia odebrali ich bliscy. Wśród nich małżeństwo Jana i Jolanty Lupińskich, która to para odbierała złotą odznakę w imieniu Józefa Rudnickiego, przedwojennego strażnika w ówczesnym łowickim więzieniu, przy ul. Strzeleckiej (obecnie Kurkowej 4). Pani Jolanta jest wnuczką Józefa Rudnickiego, który przyszedł na świat 12 stycznia 1897 r. w Kalwarii Rudnickiej w powiecie łowickim. Zanim zaczął służbę w więziennictwie w 1930 r. miał bogatą przeszłość powstańczą i wojskową w wojsku polskim. W okresie okupacji został przymusowo zatrudniony w charakterze dozorcy w łowickim więzieniu. Za ten okres, w lutym 1945 roku, uzyskał opinię lojalności: "nie współpracował z Niemcem, nie działał na szkodę Państwa Polskiego". Po wojnie rozpoczął pracę w Więzieniu w Sztumie. Mimo to 5 grudnia 1946 roku decyzją Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku został zwolniony. Zmarł 6 lutego 1967 r. Noty biograficzne poszczególnych osób pośmiertnie uhonorowanych odznaczeniami zostały odczytane na placu bezpośrednio przed uroczystością.


Łowicki reprezentant w reprezentacyjnej kompanii

Warto również wspomnieć, że w szeregach Kompanii Reprezentacyjnej Służby Więziennej biorącej udział w Centralnych Obchodach Święta naszej formacji wystąpił jeden z funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Łowiczu kpr. Damian Karbowiak, strażnik działu ochrony. Był jednym z sześciu funkcjonariuszy niosących biało-czerwoną flagę, którą niesiono na początku defilady funkcjonariuszy Służby Więziennej. Był to ostatni uroczysty akcent programu niemal trzygodzinnych centralnych obchodów 100-lecia Służby Więziennej.


Tekst i zdjęcia por. Robert Stępniewski – rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Łowiczu

Zobacz także

Uwaga kierowcy! Jutro duże działania pol…

Kolejna "Szlachetna Paczka" od…

Łowiccy dzielnicowi przeprowadzili przed…

Choinka za makulaturę od Starostwa Powia…

Kulturalniej i bardziej nowocześnie w Ło…

Groźny wypadek w Krępie, ciężarówka rozb…

Tylko do jutra można głosować na propozy…

[WIDEO] Dendrolog radzi, jak wybierać ch…

Jechał ciężarówką nie po swoim pasie. Ok…

Włamali się do kopalni w gminie Łyszkowi…

[ZDJĘCIA] Umowa na rozbudowę i przebudow…

Od jutra duże zmiany w ustawie Prawo o r…

„Zwycięska Polska” Jana Pietrzaka i Kape…

Jutro Choinka Miejska w Łowiczu. Będą ut…

Już w sobotę startuje lodowisko na Nowym…

Można jeszcze kupić bilety na Choinkę Mi…

Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia. N…

Uczniowie z Domaniewic włączyli się w ob…