Kleszcze nadciągają! Poznaj rośliny, które je odstraszają

Dodane przez ELC24.net

Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na nadejście wiosny. Jednak również z nią przychodzą także... kleszcze. Jak sobie z nimi radzić?


Kleszcze są aktywne od temperatury 7 stopni Celsjusza. W Polsce „główny sezon kleszczowy" zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Wielu z nas zastanawia się, jak sobie radzić z kleszczami. Okazuje się, że są rośliny, które je odstraszają!


Wrotycz

Ta piękna roślina może stać się ozdobą ogródka, a jej charakterystyczny ostry, korzenny zapach skutecznie odstrasza nie tylko kleszcze, ale również komary, muchy i mszyce. Uwaga!!! Zawiera trujący tujon!


Kocimiętka

Kocimiętka nie tylko stanowi ozdobę ogrodu, ale wydzielany przez nią związek neptalakton skutecznie odstrasza uciążliwe insekty takie jak: kleszcze, komary, muchy i karaczany. Posadzenie jej w kilku miejscach ogrodu lub działki pozwoli unosić się w powietrzu wydzielanym przez nią wonnym substancjom, skutecznie walcząc z niechcianymi lokatorami naszego ogrodu. Właściciele kotów powinni pamiętać o specyficznym oddziaływaniu zapachu tej rośliny na pupili.


Tatarak

Olejek eteryczny tej aromatycznej rośliny zawiera ponad 80 proc. azaronu - substancji, która odstrasza kleszcze, komary, mrówki i muchy, a przy tym jest neutralny i niegroźny dla człowieka. Tatarakowe szuwary mogą więc stanowić znakomitą ozdobę, jednocześnie skutecznie walcząc z komarami i kleszczami. Regularne rozpylanie na powierzchni działki płynu z samodzielnie przygotowanego lub zakupionego gotowego produkt, skutecznie zwalczy niechciane insekty.


Czeremcha

Podobnie jak w przypadku tataraku, samodzielnie przygotowany do rozpylenia wywar z gałązek i liści czeremchy, pomoże nam zwalczyć kleszcze komary i muchy.


Czystek kreteński

Związki zawarte w olejku eterycznym czystka, hamują rozwój bakterii wywołujących boreliozę. Warto więc pić napar z niego zwłaszcza, iż ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie: w medycynie ludowej stosowano go w leczeniu zapalenia gardła, krtani, oskrzeli, płuc, a także bólów stawów i infekcjach układu moczowego.


Cebula i chrzan pospolity

Uciążliwy dla kleszczy jest również wyciąg lub proszek z popularnych w każdym domu chrzanu i cebuli. Wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego nie tylko odstrasza, ale również zabija te groźne pajęczaki.


Clematis

Wywar z tej rośliny jest trujący zarówno dla komarów, jak i kleszczy.


Chryzantema dalmatyńska

Zawarta w kwiatach chryzantemy dalmatyńskiej cynerynę i pyretrynę działają toksycznie dla insektów (wyciąg z nich stosuje się w wielu preparatach owadobójczych).


info: deccoria.pl

Zobacz także

Zaatakowali i pobili 55-latka na osiedlu…

[ZDJĘCIA] Strażacy z całego regionu skon…

Rezerwy Pelikana Łowicz podejmą KS Kutno

W piątek kolejne obrady Rady Powiatu Łow…

[WIDEO] Zobacz, jak wyglądała rezurekcja…

Uwaga! Pył znad Sahary zmierza do Polski

[WIDEO, ZDJĘCIA] Kradli drogie motocykle…

[FILM] Ktoś chce złożyć Ci życzenia Wiel…

Kraksa w Łowiczu. Dwa pojazdy rozbite. 2…

[ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów konkursu …

Policjanci skontrolowali Hondę na Nowym …

Akcja "Bezpieczny sezon rowerowy 20…

Tragiczny wypadek na autostradzie A2, ni…

Wypadek na Łęczyckiej, Mercedes wjechał …

Chętnych nie brakowało! Druga odsłona Ki…

Przedświąteczna akcja łowickich dzielnic…

Sceny jak z horroru przy ulicy Blich. Mę…

Pelikan Łowicz remisuje trzeci raz z rzę…