Jakich produktów nie przechowywać w lodówce? Będziesz zaskoczony! Sprawdź listę

Dodane przez ELC24.net

Praktycznie każdy z nas przechowuje wiele produktów w lodówce. Okazuje się, że nie wszystkie z nich są przystosowane do temperatur, które w niej zastają.


Na łamach portalu factaholics.com opublikowano listę dwunastu produktów, których nie należy przechowywać w lodówce. Na liście, którą publikujemy poniżej, pojawiły się m.in. jajka czy pomidory! Dlaczego. Sprawdź:


1. Pomidory

Zimne powietrze w lodówce sprawia, że przerwany zostaje proces dojrzewania pomidorów, co z kolei może doprowadzić do zniszczenia prawidłowej konsystencji miąższu oraz utraty smaku i aromatu, a z pewnością tego nie chcesz prawda? Najlepiej więc trzymać pomidory poza lodówką. Dłużej zachowają świeżość, jeśli będziesz je przechowywać na przykład w misce na owoce. Dzięki temu zachowasz ich smak, a poza tym ubarwisz i wypełnisz swoją miskę na owoce!


2. Bazylia

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego na tej liście znalazła się bazylia. Przecież świeżą bazylię można znaleźć właśnie w chłodzonych strefach w supermarkecie, prawda? W rzeczywistości bazylia nie jest odporna na niską temperaturę, więc zwiędnie w lodówce, zanim się obejrzysz. Poza tym roślina ta wchłonie zapachy innych produktów spożywczych, które są przechowywanych w lodówce. Aby bazylia pozostała świeża przez dłuższy czas, najlepiej będzie, jak traktować ją jak zwykłą roślinę czy kwiat i włożysz jej gałązki do szklanki wody. Jeśli po przygotowaniu posiłku zostanie ci kilka listków, możesz je zblanszować i umieścić w zamrażarce. Dzięki temu możesz o wiele dłużej cieszyć się listkami bazylii!


3. Ziemniaki

Zimna temperatura w lodówce sprawi, że skóra ziemniaków szybciej się zestarzeje. Jeśli będziesz je przechowywać w lodówce przez zbyt długi czas, zauważysz, że ziemniaki wkrótce nabiorą słodszego smaku, będą bardziej wysuszone, a może nawet ściemnieją. Dzieje się tak, ponieważ chłód sprawia, że skrobia zawarta w ziemniakach przekształca się w cukier o wiele szybciej, niż miałoby to miejsce, gdyby ziemniaki były przechowywane poza lodówką. A więc zamiast trzymać ziemniaki w lodówce, należy schować je w mniej chłodnym miejscu, takim jak spiżarnia czy nawet piwnica. Ostatecznie ziemniaki można też przechowywać w papierowej torbie, aby zapewnić im lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu dłużej zachowują świeżość w smaku.


4. Oliwa i olej słonecznikowy

Wiele osób trzyma oliwę z oliwek lub olej słonecznikowy w lodówce, ale tak naprawdę produkty te wcale nie powinny się tam znaleźć. Jeśli będziesz przechowywać oliwę w lodówce, stanie się gęsta, mętna i pojawią się w niej skrzepy. Dzieje się tak, ponieważ przez chłód lodówki oliwa zaczyna krzepnąć. Dlatego najlepszym miejscem do przechowywania oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego jest chłodne i ciemne pomieszczenie, jak na przykład spiżarnia. Do przechowywania oliwy lub oleju kup butelkę z ciemnego szkła, dzięki temu oliwa i olej wytrzymają nawet do 18 miesięcy.


5. Cebula

Cebulę możesz przechowywać przez bardzo długi czas, jeśli tylko zrobisz to we właściwym miejscu. Najlepiej jest przechowywać ją w taki sam sposób, jak ziemniaki. W poprzednim punkcie wspomnieliśmy, jaki jest najlepszy sposób przechowywania ziemniaków (czyli w chłodnym i suchym miejscu, najlepiej w spiżarni). Pamiętaj jednak, żeby nie przechowywać cebuli obok ziemniaków. A to dlatego, że ziemniaki uwalniają gazy, przez które cebula może o wiele szybciej się zepsuć. Dopilnuj, żeby cebula i ziemniaki były w spiżarni rozdzielone, najlepiej umieść je na różnych półkach.


6. Chleb

Możesz ukroić kilka kromek i włożyć je do zamrażarki, dzięki czemu przez dłuższy czas będziesz mieć świeże pieczywo. Kiedy masz ochotę na chleb, po prostu rozmrażasz go i będzie tak miękki, jak w chwili kupna. Radzimy jednak nie kupować zbyt dużo pieczywa na raz. Ewentualnie można też kupić dwie połówki chleba zamiast całego bochenka, bo wtedy zjesz jedną część, a drugą przechowasz w zamrażarce.


7. Awokado

Awokado jest najlepsze wtedy, gdy jest w pełni dojrzałe, ponieważ to osiąga wówczas największe bogactwo smaku i aromatu. Pewnie w naturalnym odruchu chcesz teraz schować ten owoc do lodówki, ale nie rób tego. Właściwie możesz włożyć awokado do lodówki tylko wtedy, gdy zostało ono przecięte na pół. Pamiętaj jednak, żeby nie usuwać pestki z awokado. Dzięki temu owoc pozostanie świeży o wiele dłużej.


8. Kawa

Niektórzy twierdzą, że przechowywanie kawy w lodówce sprawi, że pozostanie ona dłużej świeża, ale to wcale nie jest prawdą. Podobnie jak pomidory, świeże ziarna kawy pochłaniają zapachy z innych produktów znajdujących się w lodówce, a przez to nabiorą innego smaku. Prawdę mówiąc, inne produkty spożywcze przechowywane w lodówce stracą swój smak. Najlepiej będzie, jak kupisz ciemny pojemnik i w nim będziesz przechowywać kawę. Dzięki temu aromat kawy nie zginie. Jeżeli kupisz dużą ilość kawy, która nie zmieści się w pojemniku, możesz przechowywać ją w zamrażarce.


9. Jajka

Każdy ma w domu przynajmniej kilka jajek. To jeden z tych produktów, że choćby nie wiem, co się działo, zawsze będą gdzieś pod ręką. Więc dlaczego u ciebie miałoby być inaczej? Jajka są świetne! Ale czy kiedyś przyszło ci na myśl, gdzie należy je przechowywać? Jajka wytrzymają dłużej w lodówce, pod warunkiem że nie umieścisz ich na drzwiach. Niska temperatura panująca w lodowce sprawia, że są w stanie dłużej wytrzymać, ale ciągłe zmiany temperatury mogą sprawić, że szybciej się zestarzeją. Zamiast na drzwiach, staraj się przechowywać jajka z tyłu lodówki, gdzie temperatura jest bardziej stała.


10. Sosy i przyprawy

Wiele osób przechowuje majonez, keczup czy sos sojowy w lodówce. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wcale nie jest to konieczne? Większość sosów i przypraw zawiera naturalne i sztuczne środki konserwujące, dzięki którym dłużej zachowują one świeżość. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego producenci na etykietach na butelkach różnych sosów umieszczają informację, że należy przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu. To prawda, ale niekoniecznie musi to być lodówka, wystarczy szafka w kuchni. Nawet majonez i keczup można przechowywać poza lodówką. Pamiętaj jednak, że domowe sosy są inne. Ponieważ przygotowujesz je od samego początku, nie zawierają takiej ilości konserwantów, a przez to szybciej się psują. Dlatego zaleca się przechowywać je w lodówce.


11. Miód

Miód jest nie tylko smaczny, ale również bardzo dobry dla zdrowia. Choć możesz myśleć, że mądrze jest przechowywać miód w lodówce, to radzimy tego nie robić. Z powodu niskiej temperatury w lodówce miód zgęstnieje, przez co trudniej będzie go rozsmarować. Poza tym, jeśli zbyt długo pozostawisz miód w lodówce, skrystalizuje się, a to z kolei doprowadzi do utraty słodkiego smaku. Miód najlepiej jest przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w zamkniętym słoiku. Wprawdzie miód się nie psuje, ale po około dwóch latach jego jakość będzie gorsza.


12. Czosnek

Czosnku używa się do wielu różnych przepisów. Bez względu na to, czy kupujesz świeży czosnek w supermarkecie, czy uprawiasz go we własnym ogródku, prawdopodobnie nie jesteś w stanie nic bez niego ugotować. Aby mieć pewność, że czosnek zachowa świeżość przez dłuższy czas, dobrze jest wiedzieć, jak najlepiej go przechowywać. Najlepszym sposobem na zachowanie świeżości czosnku jest kupno słoiczka (pojemnika) na czosnek. Jest to szklany słoiczek specjalnie przeznaczony do przechowywania czosnku, dzięki któremu czosnek nie wyschnie.


info: factaholics.com

Zobacz także

[DUŻO ZDJĘĆ] Folklor ludowy szyty na mia…

Koszmarny wypadek na Poznańskiej, bus ro…

[WAŻNE] Frankowicze wygrywają w sądach. …

Młodzieżowe rozgrywki beach soccera. Lak…

Kolejny pożar w powiecie łowickim. Palił…

Bezpłatne warsztaty rękodzieła ludowego …

Zaginął Jarosław Owczarek. Policja prowa…

PGE ostrzega: Uwaga na fałszywe e-maile …

Szok! Napadli młodego mężczyznę i pobili…

Wykorzystali nieuwagę kobiety i okradli …

Łowickie akcenty na Święcie Służby Więzi…

[ZDJĘCIA] Wakacje z Tratwą na Fali. Za n…

Powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż ul. To…

Pijany kierowca zatrzymany przez policję…

Chcieli ukraść alkohol ze sklepu. Interw…

Akcja strażaków w gminie Zduny. Paliły s…

Pożar w Bąkowie Górnym. Dziewięć zastępó…

Wypadek pod Łyszkowicami. Samochód wyląd…