Dzisiaj Walentynki! Zakochaj się w Łowiczu

Dzień Świętego Walentego, potocznie nazywany Walentynkami, to czas kiedy obdarowujemy osoby nam bliskie drobnymi upominkami i serdecznymi kartkami na których niejednokrotnie wyznajemy miłość, zapewniając o swojej przyjaźni i przywiązaniu. Zachęcamy wszystkich do zakochania się. Do zakochania się w Łowiczu.


Święto wywodzi się z kultury anglosaskiej i ma ponad pięciowiekową tradycję, a św. Walenty patronuje mu od około XV wieku. Św. Walenty jest patronem osób chorych na epilepsję i choroby umysłowe. Czemu więc został patronem dnia zakochanych? Być może, dlatego, że stan uczuciowy zakochanych niezależnie od ilorazu inteligencji, płci, wieku chwilami przypomina chorobę umysłową? Często zakochani zachowują się dość dziwnie. Ale przestaje nas to dziwić, bo Miłość jest potęgą i każdy z nas jej doświadczył.


Walentynki w Polsce nie mają jeszcze swojej ugruntowanej tradycji, powszechniej znane od lat 90-tych, napotkały silny opór części społeczeństwa niechętnie patrzącego na wdrażanie w polską kulturę obcych zwyczajów. Tym bardziej niechęć wzbudza skomercjalizowana forma, w której się je podaje w krajach anglosaskich i z czego wzorce zaczyna czerpać rodzimy przemysł. Niemniej sama idea Święta Zakochanych jest sympatyczna.


Może tylko kolejnego zezowatego pluszaka z uczepionym plastikowym serduszkiem warto zamienić na urodziwy owoc czy jedną pąsową różę, a kiczowatą kartkę czy SMS'a zastąpić prawdziwą poezją?


I chociaż wartości uniwersalne, jakimi są miłość i przyjaźń pielęgnować należy stale, bez szukania pretekstu dla słowa „kocham", dlaczego nie zaakceptować dnia okazywania uczuć? Wszak łakną ich wszyscy, niezależnie, kto i w jakim dniu im patronuje.


http://www.walentynki.swieta.biz/

Zobacz także

Zbliża się Powiatowy Dzień Strażaka. Spr…

Bejda Paweł podsumował kampanię wyborczą…

Łowiczanin chce wystartować w najtrudnie…

Napadli i pobili dostawcę kebabów. To na…

Tysiące mieszkańców na pogrzebie Ilony R…

Ratusz Miejski w Łowiczu w nowej szacie

Czujność policjantów nie zawiodła. Dwie …

Wypadek przy ulicy Poznańskiej. Dwa poja…

[WIDEO] Tłumy zwiedzających podczas Majó…

Maleo Reggae Rockers, Żabson i Lao Che z…

Bezmyślność i alkohol mogły doprowadzić …

Uczcili 170. rocznicę urodzin Józefa Che…

Już dzisiaj Nadzwyczajna Sesja Rady Miej…

[ZDJĘCIA] Tragiczny wypadek w gminie Koc…

UWAGA na oszustów! Udają pośredników szy…

Witold Stępień - Marszałek Województwa Ł…

Łowiczanka Kinga Sęk została Miss Uniwer…

[WIDEO, ZDJĘCIA] Wysoka porażka Pelikana…