[DUŻO ZDJĘĆ] Folklor ludowy szyty na miarę w Skansenie w Maurzycach

„Folklor ludowy szyty na miarę" za nami. Impreza zapewniła rozmaite atrakcje dla rzeszy zadowolonych gości, którzy w niedzielę 21 lipca odwiedzili skansen w Maurzycach. „Folklor ludowy szyty na miarę" był objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego - Grzegorza Schreibera.


Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w zabytkowym, drewnianym kościele pod wezwaniem św. Marcina. Następnym punktem był obrzęd żniwny zaprezentowany przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie. Jego członkowie w strojach z epoki, z kosami w dłoniach, śpiewając inscenizowali starodawny obrzęd żniw. Jak równy z równym razem z żeńcamu za kosy chwycili Starosta Łowicki Marcin Kosiorek i minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier,Jarosław Gowin. Za ich przykładem podążyli parlamentarzyści: Piotr Polak, Tadeusz Woźniak, Tomasz Rzymkowski, Marek Matuszewski, Przemysław Błaszczyk, a także Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Andrzej Górczyński.


Nowością na powiatowej imprezie był pokaz tradycyjnego pieczenia chleba połączony z jego degustacją.

W konkursie kapel ludowych nagrody wręczał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier Piotr Gliński. Natomiast wicepremier Jarosław Gowin oraz Wojciech Miedzianowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz ze starostą Kosiorkiem wręczyli doroczne powiatowe nagrody - Łowickie Róże. W tym roku zostały nimi uhonorowano poetkę Joannę Bolimowską oraz Marii Siewierską, zasłużoną animatorkę łowickiego folkloru.


Ostatnią częścią imprezy, na którą przyjechali także mieszkańcy sąsiednich powiatów i województwa był występ zespołu Trebunie Tutki, łowickiej grupy Cosmo, a gwiazdę wieczoru stanowił Defis.


Serdecznie dziękujemy sponsorom: ZPOW „AGROSNOVA", Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, sklepowi PSB „Mrówka" w Łowiczu, Bankowi Spółdzielczemu Ziemi Łowickiej, firmie „FOLKSTAR". Dziękujemy za pomoc także naszym przyjaciołom, którzy strzegli bezpieczeństwa i zdrowia oraz dbali o logistykę: Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Łowiczu, policji i straży pożarnej oraz Powiatowemu Zarządowi Dróg i Transportu.


Obszerna fotogaleria - TUTAJ.

Zobacz także

Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na Ślub…

Sceny grozy w Łyszkowicach. "Wyjął …

Kolejny pirat drogowy zatrzymany. 46-let…

Pożar w bloku na osiedlu Szarych Szeregó…

Wysyp firm specjalizujących się w uzyski…

Uwaga łowiczanie! Nadciągają burze z gra…

Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Po…

Wkrótce otwarcie nowej siedziby Miejskie…

Kompletnie pijany kierowca zatrzymany pr…

Wypadek w Kompinie - pieszy został potrą…

Zbliża się wernisaż wystawy: „Jeszcze sł…

Policjanci edukują najmłodszych podczas …

Prawo i Sprawiedliwość odkryło karty. Kt…

Zapinamy pasy i startujemy. Już dziś rus…

Uwaga kierowcy! Od wtorku utrudnienia w …

[WIDEO] Festiwalowa premiera w Nieborowi…

Akcja "trzeźwy poranek" na łow…

Bezpłatne kajaki cały czas czekają na mi…