Akcja "Bezpieczny sezon rowerowy 2019 w Łowiczu"

Dodane przez ELC24.net

17 kwietnia 2019 roku na terenie Łowicza odbyła się akcja "Bezpieczny sezon rowerowy 2019 w Łowiczu". Były to wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów zorganizowane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu oraz Urząd Miejski w Łowiczu. Napotkani dzisiejszego ranka cykliści otrzymywali kamizelki odblaskowe.


17 kwietnia 2019 roku rankiem policjanci z łowickiej drogówki skupili swoje działania w tych rejonach Łowicza, gdzie pojawia się wielu rowerzystów, czyli w rejonie ulic Starzyńskiego i Sikorskiego. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego, poprzez zwiększenie ich widoczności. Tego dnia napotkani cykliści otrzymywali kamizelki odblaskowe, ufundowane dla łowiczan przez władze miasta, które wręczali Burmistrz Łowicza - Krzysztof Jan Kaliński oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego - podinsp. Mariusz Kajewski. Rozdano w sumie 50 kamizelek odblaskowych. W rozmowie z kierującymi jednośladami, policjanci przypominali o bezpieczeństwie na drodze. Niebawem akcja będzie powtórzona na terenie Łowicza.


Zachęcamy do zakładania kamizelek odblaskowych, nie tylko wieczorem, ale zawsze wyjeżdżając w drogę. Kamizelki w znacznym stopniu poprawiają widoczność, a co za tym idzie zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze. Pamiętać jednak należy, że kamizelka odblaskowa nie zwalnia z obowiązku prawidłowego oświetlenia i wyposażenia roweru. Przyszła wiosna, co sprzyja wycieczkom rowerowym, warto zatem o to zadbać, by bezpiecznie podróżować.


Poza tym przypominamy, że w związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego, popularnością tego środka lokomocji w mieście oraz pojawiającymi się w tym okresie kradzieżami jednośladów przypominamy, że rozpoczynamy zapoczątkowaną w ubiegłym roku akcję oznaczania rowerów w Łowiczu. Jest to akcja Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu oraz Urzędu Miejskiego w Łowiczu.


Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu mogą oznakować rower każdej zainteresowanej osobie. Grawerowanie i trwała naklejka oraz stworzenie bazy danych tych jednośladów z pewnością odstraszy rowerowych złodziei, przez co mieszkańcy będą mogli się czuć bezpieczniej. Zainteresowani cykliści będą mogli nas spotkać podczas różnych imprez i festynów by dołączyć do grupy oznakowanych. W przypadku kradzieży roweru będzie go łatwiej zidentyfikować.


W Komendzie Powiatowej Policji w Łowiczu przy ul. Bonifraterskiej 12/14 można bezpłatnie oznakować swój jednoślad, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym nr 46 830-95-66.


Procedura polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer" oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką informującą o dokonaniu oznakowania roweru.


Rejestracja w bazie danych odbywa się na podstawie:

- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),

- dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (wg. oświadczenia ustnego właściciela)

- wypełnieniu oświadczenia


Zapraszamy zatem osoby dorosłe z dokumentem tożsamości oraz dowodem zakupu roweru.


Jak pokazuje doświadczenie zjawisko kradzieży można w znacznym stopniu ograniczyć pamiętając m.in. o tym, żeby:

- nie pozostawiać niezabezpieczonego roweru przed domem, na klatce schodowej i w innych miejscach,

- zostawiając rower w piwnicy dopilnować, aby drzwi do niej były dobrze zabezpieczone,

- wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,

- nie pozostawiać rowerów na balkonach, szczególnie niższych kondygnacji, gdyż są tam widoczne i stają się łatwą okazją dla złodzieja,

- zachować kartę gwarancyjną roweru i sfotografować swój rower,

- w przypadku braku karty spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, co ułatwi policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży,

- oznakować dodatkowo rower.


info: KPP w Łowiczu

Zobacz także

Prawo i Sprawiedliwość odkryło karty. Kt…

Zapinamy pasy i startujemy. Już dziś rus…

Uwaga kierowcy! Od wtorku utrudnienia w …

[WIDEO] Festiwalowa premiera w Nieborowi…

Akcja "trzeźwy poranek" na łow…

Bezpłatne kajaki cały czas czekają na mi…

[WIDEO + ZDJĘCIA] W Bratoszewicach odbył…

Zaproszenie na uroczystości Dnia Wojska …

21-latek z narkotykami zatrzymany przez …

Wójtowie, hodowcy trzody chlewnej, przed…

[ZDJĘCIA] W Łowiczu dbają o zieleń. …

Kolejni piraci drogowi stracili uprawnie…

Urząd Marszałkowski likwiduje białe plam…

[ZDJĘCIA] W Łowiczu nagrywają sceny do f…

Wójt Głuchowa ogłosił konkurs na stanowi…

Ukradł auto sprzed sklepu w Łowiczu, wpa…

Rafał Garbarz Zastępcą Komendanta Powiat…

Zbliża się kolejna edycja biegu "Le…