10-lecie Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty w Łowiczu

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego uświetnił Jubileusz 10-lecia działalności Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty w Łowiczu. Spotkanie zorganizowane zostało, 3 listopada 2018 r. w sali Kina Feniks, mieszczącej się w budynku Łowickiego Ośrodka Kultury. 10 lecie Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty w Łowiczu nie było jedynym powodem spotkania. Tego dnia uczczono również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie powstania 10. Pułku Piechoty, który stacjonował w Łowiczu w okresie międzywojennym.


Spotkanie Jubileuszowe otworzył film, w którym kilkanaście osób mówiło o współpracy ze stowarzyszeniem. A jego dorobek jest naprawdę imponujący. Warto przypomnieć, że w ciągu roku, organizacja podejmuje wiele różnych działań, wśród których są m.in. wyjazdy i udział w rekonstrukcjach historycznych, uroczystościach miejskich i poza miejskich oraz realizacja różnych projektów m.in. stworzenie Retro Ligii, kwestowanie na cmentarzach, zbieranie pamiątek po 10 PP, odwiedzanie żołnierzy seniorów w ich domach, czy rekonstrukcja „łazika" przedwojennego Fiata 508.


Następnie Stowarzyszenie wyróżniło specjalnymi podziękowaniami za współpracę sześć instytucji i organizacji. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele łowickiego oddziału PTTK i łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie. Najważniejszym punktem Jubileuszu był niewątpliwie koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który rozpoczął się marszem na cześć króla Jana III Sobieskiego, przypominającym okres świetności Rzeczypospolitej w XVII wieku.


Następnie na scenie wystąpili soliści Anna Potyrała-Listwoń, Andrzej Wiśniewski i Jan Kierdelewicz. W programie koncertu znalazły się utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina oraz pieśni żołnierskie związane z Legionami Józefa Piłsudskiego, Powstaniem Warszawskim i nawiązującymi do 1939 roku.


Uroczystość zakończyła wspólna degustacja tortu, który przygotowany został w kształcie i w barwach flagi narodowej oraz odśpiewanie „dziesiątakom", tradycyjnego „Sto lat".

Zobacz także

Kiedy I Sesja Rady Miejskiej w Łowiczu, …

To nasze wspólne dzieło i sukces! PTTK p…

[ZDJĘCIA] Koszmarny wypadek w Zakulinie…

Organizacja z Paryża nagrodziła łowickie…

Pirat drogowy zatrzymany w Łowiczu! 41-l…

„Warto wspomagać szpital. To dla matek i…

Szli nocą, promieniście, aby uczcić Niep…

Zbliża się kolejny przegląd filmowy DKF …

Raban w Zakładzie Karnym w Łowiczu

Czy praca burmistrza jest łatwa? Przedsz…

W piątek promocja książki „Stefan Cieśla…

Burmistrz Miasta zaprasza... W sobotę ko…

"Wysoce zjadliwa grypa ptaków - zas…

Miejsko-powiatowe uroczystości z okazji …

X Konkurs na Łowicką Szopkę Bożonarodzen…

Szok! Pili razem alkohol, doszło do awan…

„Niematerialne dziedzictwo - pieśni patr…

W niedzielę bezpłatny pokaz Klasyki Pols…