10-lecie Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty w Łowiczu

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego uświetnił Jubileusz 10-lecia działalności Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty w Łowiczu. Spotkanie zorganizowane zostało, 3 listopada 2018 r. w sali Kina Feniks, mieszczącej się w budynku Łowickiego Ośrodka Kultury. 10 lecie Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty w Łowiczu nie było jedynym powodem spotkania. Tego dnia uczczono również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie powstania 10. Pułku Piechoty, który stacjonował w Łowiczu w okresie międzywojennym.


Spotkanie Jubileuszowe otworzył film, w którym kilkanaście osób mówiło o współpracy ze stowarzyszeniem. A jego dorobek jest naprawdę imponujący. Warto przypomnieć, że w ciągu roku, organizacja podejmuje wiele różnych działań, wśród których są m.in. wyjazdy i udział w rekonstrukcjach historycznych, uroczystościach miejskich i poza miejskich oraz realizacja różnych projektów m.in. stworzenie Retro Ligii, kwestowanie na cmentarzach, zbieranie pamiątek po 10 PP, odwiedzanie żołnierzy seniorów w ich domach, czy rekonstrukcja „łazika" przedwojennego Fiata 508.


Następnie Stowarzyszenie wyróżniło specjalnymi podziękowaniami za współpracę sześć instytucji i organizacji. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele łowickiego oddziału PTTK i łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie. Najważniejszym punktem Jubileuszu był niewątpliwie koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który rozpoczął się marszem na cześć króla Jana III Sobieskiego, przypominającym okres świetności Rzeczypospolitej w XVII wieku.


Następnie na scenie wystąpili soliści Anna Potyrała-Listwoń, Andrzej Wiśniewski i Jan Kierdelewicz. W programie koncertu znalazły się utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina oraz pieśni żołnierskie związane z Legionami Józefa Piłsudskiego, Powstaniem Warszawskim i nawiązującymi do 1939 roku.


Uroczystość zakończyła wspólna degustacja tortu, który przygotowany został w kształcie i w barwach flagi narodowej oraz odśpiewanie „dziesiątakom", tradycyjnego „Sto lat".

Zobacz także

Wypadek w miejscowości Teresew. Opel zde…

Zakład Karny w Łowiczu na pomoc swojemu …

Zbliża się "Forum Środków Unijnych…

Mundurowa krew dla potrzebujących

Czwarte urodziny Dyskusyjnego Klubu Ksią…

Wypadek na A2. 32-latek stracił panowani…

[WIDEO] Zobacz nagranie z momentu ataku …

[UNIKALNE ZDJĘCIA, WIDEO] Ogromny pożar …

[WIDEO] Za nami kolejne spotkanie z roln…

[AKTUALIZACJA] W Łowiczu spłonął budynek…

[NOWE INFORMACJE] Pożar w Łowiczu, płoni…

[WIDEO] Ogromny pożar w Łowiczu. Wiatr w…

WAŻNE: Ogromny pożar w Łowiczu. Zagrożon…

[ZDJĘCIA] OSP Łowicz ma nowy samochód ra…

Spotkanie Zarzadu Powiatu Łowickiego z r…

[WIDEO] "To bardzo dobry prognostyk…

[ZDJĘCIA] Piękna tradycja w Łowiczu. Mie…

Już dzisiaj maturzyści zatańczą na Stary…