Startuje II edycja Retro Ligi! W sobotę pierwsze mecze

Na Stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu przy ul. Jana Pawła II 3, odbędzie się inauguracja II edycji rozgrywek RETRO LIGI. Na murawie, 6 kwietnia 2019 r. staną naprzeciw sobie drużyny WKS 10 Pułku Piechoty oraz Lechii Lwów (zespołu wystawionego przez pasjonatów munduru z Dzierżoniowa). Początek meczu o godz. 17:00.


Po ponad 80 latach na swoje boisko, wrócą biało-niebieskie stroje! Zawodnicy zagrają bowiem w zrekonstruowanych strojach oraz odtworzonych butach wg. przedwojennych projektów! Historycznie nigdy do takiej rywalizacji nie doszło ponieważ Lwowska Lechia była ekstraklasą, a WKS10PP grał najwyżej w B klasie - pisze Piotr Marciniak, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.


Wejście na mecz będzie uwarunkowane zakupem cegiełki o nominale 5 zł. Będzie nią gazeta „retro Łowiczanin", w której znajda się informacje przedwojenne jak i współczesne. Dochód ze sprzedaży cegiełek, przekazany zostanie łowickiemu Schronisku dla psów. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w meczu retro, zakładając strój z mienionych epok. Dzieci na mecz wchodzą bezpłatnie!!!


Podobne RETRO spotkanie odbędzie się w Rembertowie. W samo południe na stadionie ul. Strażackiej 121 zmierzą się ze sobą WKS Śmigły Wilno (Warszawa) - WKS Grodno (Kozienice).


Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty w Łowiczu dziękuję za pomoc w zakresie organizacji meczu: Łódzkiemu Związkowi Piłki Nożnej, Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łowiczu, tygodnikowi „Nowy Łowiczanin" oraz Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.


RETRO LIGA

Projekt jest formą odtworzenia tego co było i przeminęło.., namiastką wskrzeszenia przedwojennych rozgrywek piłkarskich opartych na przedwojennych zespołach, przepisach, strojach i klimacie tamtej epoki. Inauguracja rozgrywek nastąpi w 2019 czyli roku rocznicowym…w 1919 powstał PZPN czyli instytucja, która stworzyła ligę polską. 100 lecie powstania PZPN i Reprezentacji Polski w piłce nożnej będzie najwłaściwszym momentem na rozpoczęcie tego wyjątkowego projektu.


Inicjatorem projektu było Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza. Początkiem był rok 2014 i odnalezienie przedwojennych przepisów (instrukcji technicznych) w Centralnej Bibliotece Wojskowej dotyczących wyglądu koszulki, butów do piłki nożnej. Wszystko zrealizowano z największą dbałością o szczegóły. (buty udało się uszyć w 2017 roku).


Na bazie przedwojennej prasy ustalono wygląd i kolorystykę strojów piłkarskich WKS 10 Pułk Piechoty. Po uszyciu wyposażenia dokonano rekonstrukcji pierwszego meczu retro WKS10PP Łowicz vs Pogoń Lwów. Dwa lata później udało się zrealizować mecz retro Rep Łowicza vs Rep Polski. Na obu meczach przygrywała na żywo orkiestra. Orkiestra była nieodzownym elementem przedwojennych rozgrywek piłkarskich.


RETRO LIGA pytania i odpowiedzi.


Czym jest RETRO LIGA?

To ogólnopolskie stowarzyszenie sportowo-historyczne skupiające zespoły sportowe tworzone na bazie grup rekonstrukcji historycznej promujące przedwojenny sport. Główną dyscypliną w zakresie działalności ligi będzie piłka nożna. Retro liga to także piłka nożna w nieco innej formie niż np. futsal czy beach soccer . Nasze główne motto działalności to nauka przez sport.


Jakie zespoły będą tworzyć RETRO LIGĘ?

Tylko kluby jakie przestały istnieć w 1939 r. Nie chcemy by w rozgrywkach występowały kluby istniejące przed wojną i obecnie gdyż staramy się unikać współczesnych antagonizmów klubowych. Przykładowe kluby zgłoszone do rozgrywek np.: WKS 10 Pułk Piechoty z Łowicza czy WKS Śmigły Wilno (utworzą go pasjonaci z Warszawy) czy WKS 37 PP z Kutna.


Kto będzie tworzył kluby?

Tylko grupy rekonstrukcji historycznej dlatego, że za walorami sportowymi będą szły elementy historii sportu. Rekonstruktorzy dadzą gwarancję dbałości o szczegóły i detale a także wszelakie odcięcie się od antagonizmów współczesnej, kibicowskiej piłki nożnej.


Jaki będzie system rozgrywek?

Zespoły będą grały systemem mecz–rewanż cały rok 2019. Mecze będą odbywały się w miastach których zespoły zgłosiły się do rozgrywek t.j Kutno, Łowicz, Warszawa, Kozienice, Dzierżoniów. Mecze będą odbywały się na najstarszych stadionach w danych miastach celem ożywienia tych miejsc..często zapomnianych. Stadiony będą dekorowane jak przed wojną.


Jakie warunki musi spełniać zespół, by przystąpić do rozgrywek?

Zespół muszą w większości tworzyć członkowie grup rekonstrukcji historycznej. Obligatoryjnie musi posiadać odtworzone stroje odtwarzanego klubu z udokumentowaną kolorystyką a także ikonografią+zarys historii klubu. Każdy zawodnik musi posiadać odtworzone , przedwojenne obuwie piłkarskie. Zespół musi mieć zarezerwowany stadion do rozgrywek, obsługę sędziowską oraz zabezpieczenie medyczne.


Czy RETRO LIGA to tylko rozgrywki piłkarskie?

Nie. RETRO LIGA to także lekkoatletyka i inne dyscypliny sportowe jakie rozwijały się w okresie II RP. W zakresie działalności stowarzyszenia znajdą się inne dziedziny takie jak: muzealnictwo sportowe, wydawnictwo sportowo-historyczne oraz wolontariat na rzecz osób potrzebujących.


Zespoły tworzące RETRO LIGĘ:

  • Lechia Lwów (odtwarzać ją będą członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 58 Pułku Piechoty z Dzierżoniowa);
  • Wojskowy Klub Sportowy Grodno (odtwarzać go będą członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej z Kozienic);
  • Wojskowy Klub Sportowy 37 Pułku Piechoty z Kutna (tworzą go członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pułk37 z Kutna);
  • Wojskowy Klub Sportowy 10 Pułk Piechoty z Łowicza - odtwarzany przez członków Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza;
  • Wojskowy Klub Sportowy Śmigły Wilno (będą go odtwarzać członkowie Grupy Rekonstrukcji historycznej WIN).


Organizatorzy zachęcają wszystkich do współpracy!

Zobacz także

W bazylii sprzedawanej w Netto wykryto b…

Celnicy kontrolowali targowiska w region…

Malarstwo Elżbiety Kwapińskiej w łowicki…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Prezydent RP Andrzej D…

Przeciwnicy Andrzeja Dudy na spotkaniu w…

UWAGA: Praca! Animex poszukuje pracownik…

[WIDEO] Prezydent Andrzej Duda spotkał s…

XVII edycja Konkursu na najlepszą pracę …

Wypadek na ul. Bolimowskiej w Łowiczu. O…

Prezydent Andrzej Duda spotka się z mies…

W piątek koncert finałowy Och! Film Fest…

Zderzenie dwóch samochodów na autostradz…

27-latek posiadał amfetaminę i marihuanę…

Muzeum Żołnierza Polskiego w Dmosinie wa…

Rozgrywki o Puchar Prezesa PZPN: Pelikan…

Wypadek w Boczkach Chełmońskich. Audi wp…

Jakub Pająk Halowym Wicemistrzem Polski…

Uprowadzono 10-letniego chłopca. Policja…