Retro Liga: Za nami losowanie i prezentacja

W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, 26 listopada 2018 r., odbyło się losowanie 1. kolejki rozgrywek Retro Ligi, połączone z prezentacją drużyn, których zawodnicy wystąpili w historycznych strojach klubowych. Naprzeciw siebie staną WKS Śmigły Wilno (Warszawa) i WKS Grodno (Kozienice) oraz WKS10PP Łowicz i LKS Lechia Lwów (Dzierżoniów). Pauzować będzie WKS 37PP z Kutna.


Zespoły wybiegną na boiska ligowe, 6-7 kwietnia 2019 r. Zawodnicy, będą mieli na sobie odtworzone stroje historyczne, uszyte według przepisów znalezionych w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Również piłka oraz buty będą wzorowane na oryginalnych odpowiednikach sprzed blisko wieku.


Retro Liga to projekt łączący elementy piłki nożnej z historią sportu, którego celem jest ukazanie rozgrywek przedwojennej piłki nożnej ze szczególnym naciskiem na kluby, które zakończyły swoje funkcjonowanie w 1939 roku. Pomysłodawcami wydarzenia są przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, dotychczas zajmujący się odtwarzaniem historii konkretnych pułków wojskowych walczących w czasie II wojny światowej. Teraz miłośnicy historii z Dzierżoniowa, Kozienic, Kutna, Łowicza i Warszawy założą stroje piłkarskie i będą rywalizować na boisku.


Rozgrywki będą się toczyć według przedwojennych zasad. Sędziowie nie będą więc mieli przy sobie kartek. To tylko jedna z wielu różnic. Głównym pomysłodawcą projektu Retro Ligi jest Piotr Marciniak - pasjonat historii i prezes Stowarzyszenia Historycznego im 10. Pułku Piechoty w Łowiczu. A wszystko zaczęło się od teczki z dokumentami znalezionej w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Znalezione tam projekty butów piłkarskich i piłek pozwoliły odtworzyć wiernie piłkarskie stroje sprzed kilkudziesięciu lat. Zbieranie informacji, szukanie zdjęć i relacji zajęło wiele czasu, ale efekt końcowy będzie niezwykle ciekawy. Zobaczymy zawodników klubów, które przed laty, grały w polskiej pierwszej lidze jak: Śmigły Wilno czy Lechia Lwów. Będzie też WKS Grodno, WKS 37 PP Kutno oraz WKS 10 PP Łowicz, a więc kluby, które budziły emocje jedynie lokalnie. Kilka z nich to drużyny działające bezpośrednio przy jednostkach wojskowych. Stąd także idea, aby w retro-piłkarzy wcielili się członkowie grup rekonstrukcyjnych, których pasją jest odtwarzanie przeszłości, głównie militarnej.


Partnerami medialnymi projektu Ekstraklasa S.A i portal PZPN łączy nas piłka


Zdjęcia: Andrzej Włodarczyk

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Nocna kontrola Hondy zakończon…

[ZDJĘCIA] Pożar poszycia leśnego w Otoli…

[ZDJĘCIA] Baseny zewnętrzne w Łowiczu ju…

[ZDJĘCIA] Pelikan Łowicz: "Dziękuje…

Już w sobotę kolejny wyjątkowy mecz

Biegowa pielgrzymka więzienników i straż…

Kolejne prawo jazdy zatrzymane. W ręce P…

Akcja policji w Łowiczu! W mieszkaniu zn…

Poszukiwany łowiczanin zatrzymany podcza…

[ZDJĘCIA] Daria Zawiałow dała świetny ko…

[ZDJĘCIA] Ich Troje rozdali autorafy i z…

[ZDJĘCIA] Noc Świętojańska za nami. Stra…

Kolejni nieodpowiedzialni kierowcy wyeli…

W środę Sesja Rady Powiatu Łowickiego. Z…

[ZDJĘCIA] Ich Troje w Łowiczu! Była ener…

[WIDEO + ZDJĘCIA] W Bratoszewicach wysta…

[ZDJĘCIA] Pudzianowski, Szymański, Tocze…

Policjanci wybili szybę, żeby ratować ps…